Foto: Archiv Jaroslavy Seidlmayer

Děti z Bavorska, které se na svých školách učí česky, zamířily opět do Divadla J. K. Tyla v Plzni a již po několikáté je přitáhla zdejší muzikálová inscenace. Po muzikálu Freddie – The King of Queen Libora Vaculíka a Petra Maláska a Kočkách Andrewa Lloyda Webbera se vypravili studenti se svými učiteli na West Side Story Leonarda Bernsteina. V jedenácti autobusech přijelo v úterý 20. března na 460 školáků a stovka z nich se v letošním roce seznámila i se zákulisím Nového divadla. Dozvěděli se mnohé o jeho provozu i fungování, samozřejmě tento odborný výklad se neobejde bez tlumočení. Ale český jazyk v divadle, to už je něco jiného.

„Návštěva divadelního představení je motivuje při studiu češtiny, děti slyší český jazyk v praxi a divadlo vše ještě umocňuje,“ říká organizátorka akce Jaroslava Seidlmayer. West Side Story měla mezi studenty velký ohlas, zněly i potlesky na otevřené scéně, na závěr žáci umělcům aplaudovali a na jeviště jim přinesli květiny. „Loni jsme viděli balet Romeo a Julie, proto jsme letos vybrali West Side Story, byla to cílená provázanost,“ vysvětlují organizátoři.

Děti si mohou češtinu na svých školách vybrat jako volitelný předmět. Zájem o volitelnou češtinu mezi bavorskými dětmi má hned několik důvodů. Někteří mají v Čechách příbuzné, jiní počítají s tím, že češtinu uplatní ve svém pozdějším profesním životě. “Uvědomují si, že žijí blízko hranic, potřebují se dorozumět teď a především v budoucnu,“ vysvětluje Jaroslava Seidlmayer.

Foto: DJKT Plzeň

Součástí cesty do Plzně je i prohlídka města a kulturních památek západočeské metropole.

„Tentokrát jsme prošli sadový okruh, zastavili se u Skupova Hurvínka, žáci se dozvěděli,kdo byl František Křižík, František Smetana, Josef Kajetán Tyl a zopakovali své znalosti o Bedřichu Smetanovi. Na Náměstí republiky je nejvíce zaujaly nové kašny, nejvyšší kostelní věž v Čechách katedrály sv. Bartoloměje a budova renesanční radnice. Veškeré poznatky jak o divadle, tak o městě, pak uplatní v testu, který píšeme během zpáteční jízdy. Musím říci, že mě velmi potěšilo, že si drtivou většinu všeho, s čím se v Plzni seznámí, pamatují. Děti sem jezdí rády, návštěva zdejšího divadla je vítanou praktickou součástí výuky a u našich žáků je velmi oblíbená. Když jsem se dětí v autobuse ptala, ve kterém divadle se jim líbí víc, více z nich uvedlo Nové divadlo,“ říká Jaroslava Seidlmayer. A na jaký titul přijedou příště? „Nejvíce z nich si přálo opět muzikál,“ usmívá se Jaroslava Seidlmayer.

Žáci ze škol Horní Falce jsou v Divadle J. K. Tyla již po osmé. Poprvé zde zhlédli v roce 2011 krácenou verzi opery W. A. Mozarta Kouzelná flétna, která se tehdy uváděla s českými dialogy a německým zpívaným textem. A od té doby se žáci z Bavorska vraceli každoročně na různá představení, viděli i balety a muzikály. Akci finančně podporuje Bavorská státní kancelář, Raiffeisenbank Chamer Land eG, Sparkasse im Landkreis Cham, nadace firmy Mühlbauer Roding a referát pro rozvoj hospodářství Okresního úřadu v Chamu. Patronát nad ní má letos konzulka ČR v Mnichově, paní Kristina Larischová. Bezpečnost dětí při příjezdu autobusů zajišťuje vždy zvláštní hlídka Plzeňské dopravní policie. Od roku 2011 navštívilo v rámci tohoto projektu DJKT celkem už 3660 bavorských dětí.

Foto: DJKT Plzeň