Andrew Lloyd Webber, archivní snímek, zdroj: Getty Images

Jednoho z nejvýznamnějších světových hudebních skladatelů současnosti netřeba dlouze představovat. Andrew Lloyd Webber, mimo jiné autor muzikálů Jesus Christ Superstar, Evita nebo Cats, slaví dnes sedmdesátiny.

Londýnský rodák (narozen 22.března 1948) je právem považován za nekorunovaného krále muzikálu. Velký úspěch zaznamenalo už jeho první muzikálové oratorium na biblické téma, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat (prvotina The Likes Of Us se nedostala na veřejnost až do roku 2005), který napsal společně s Timem Ricem už v roce 1968. Nesmrtelnost stejné autorské dvojici pak zajistil následující Jesus Christ Superstar, vyprávějící z pohledu Jidáše příběh posledních sedmi dnů Ježíše Nazaretského. Po fenomenálním úspěchu díla, které znamenalo přelom v celé muzikálové historii, zkomponoval Lloyd Webber nepříliš úspěšný muzikál By Jeeves, aby pak, opět společně s Ricem, přišli s Evitou, které potvrdila předcházející úspěch. Přestože se Lloyd Webber věnuje i další skladatelské činnosti, muzikály zůstávají těžištěm jeho práce. Z jeho dalších titulů vyjmenujme alespoň Cats, Starlight Express, The Phantom of the Opera, Sunset Boulevard, The Woman in White či Love Never Dies. Je historicky prvním skladatelem, jemuž se hrály tři muzikály současně na newyorské Broadwayi a tři v londýnském West Endu. Ve své sbírce má ceny Tony Awards, Grammy, Emmy, Zlatý Globus i Oscara. V roce 1992 byl pasován na rytíře a za dalších pět let mu byl udělen doživotní šlechtický titul Lord.

Dárek k jeho sedmdesátým narozeninám dostanou i jeho posluchači a obdivovatelé. Je jím deska s prostým názvem The Platinum Collection, kde celá plejáda hvězd nazpívala čtyřicet Lloyd Webberových písní. Že prostor na albu dostali takový zpěváci, jako je Barbra Streisandová, Beyoncé, Gregory Porter či Lana Del Rey, asi nikoho nepřekvapí.  Chybět samozřejmě nemůže ani Madonna, která zazářila ve filmové verzi Evity společně s Antoniem Banderasem. Dalších adaptací skladeb se ale zhostila například i chlapecká skupina Boyzone, jazzový zpěvák Gregory Porter nebo člen britské hard rockové skupiny Deep Purple Ian Gillan. „Jen vybrat skladby z mé padesátileté kariéry muselo dát spoustu práce. Ožilo množství vzpomínek. Nakonec vše splnilo svůj účel – stařec má radost,“ komentoval dvou CD s nadhledem čerstvý sedmdesátník Andrew Lloyd Webber.