Pavel Režný (Tony), Kateřina Falcová (Maria)

Už v sobotu 13. května první diváci navštíví premiéru nové inscenace souboru muzikálu Divadla J.K. Tyla v Plzni – slavnou West Side Story Leonarda Bernsteina.

Samotnou premiéru už ve čtvrtek předešlo Setkání před premiérou na Malé scéně, které by se nově mělo stát tradicí. Muzikáloví příznivci si mohli o Westce popovídat s režisérem Lumírem Olšovským, choreografem Lukášem Viltem, dramaturgem Pavlem Bárem a herci Kateřinou Falcovou, Soňou Hanzlíčkovou Borkovou, Pavlem Režným, Kristýnou Bečvářovou, Lukášem Ondrušem, Pavlem Klimendou nebo Martinem Šeflem. Pavel Režný s Kateřinou Falcovou pak naživo zazpívali posluchačům milostný song Tonyho a Marie. Přátelské posezení se těšilo velkému zájmu Plzeňanů, stejně, jako páteční veřejná generálka.

Nestárnoucí příběh, inspirovaný Shakespearovou tragédií Romeo a Julie, spolu s hudbou geniálního skladatele Leonarda Bernsteina a náročnými tanečními čísly řadí West Side Story k vrcholům hudebního divadla. Od prvního uvedení tohoto muzikálu na Broadwayi letos uplyne 60 let, u nás se přitom dosud dočkal jen šesti inscenací a na jeviště plzeňského divadla se dostává vůbec poprvé. Na inscenátory totiž dílo klade nemalé nároky. „Je to vrcholné dílo svého žánru, které je naprosto ojedinělé a nebylo prakticky nikdy překonáno. Po herecké, hudební i taneční stránce je velmi náročné, navíc není snadné obsadit na tři desítky mladých interpretů, kteří těmto vysokým požadavkům vyhovují,“ říká dramaturg Pavel Bár.

West Side Story, Setkání před premiérou

V hlavních rolích dramatu nešťastné lásky Američana Tonyho a Portoričanky Marii zazáří mladé hvězdy souboru muzikálu DJKT Pavel Režný a Kateřina Falcová. Hudební nastudování je v rukou Kryštofa Marka, renomovaného dirigenta, skladatele, textaře a mimo jiné i čerstvého držitele Českého lva. „West Side Story uvedeme v původní instrumentaci s téměř čtyřicetičlenným orchestrem. V dnešní době, kdy se počet hráčů v orchestru často redukuje, je to naprosto výjimečné,“ říká dirigent.

„Doufám, že to lidé budou prožívat s námi. Pokud se podaří, co máme v úmyslu, bude publikum svědkem příběhu, který je překvapivě aktuální. Vypráví totiž o lidech, kteří si chrání svoje životní teritorium, i o lidech, kterým láska otevře vesmír a kteří rázem žádná omezení nepociťují. Diváci se tak můžou těšit na silný emotivní zážitek, který budou chtít zažít znovu a znovu,“ slibuje Lumír Olšovský.

Inscenátoři slibují návštěvníkům nevšední podívanou už před premiérou – herci dorazí ve stylových amerických limuzínách a před divadlem se uskuteční zatím utajovaná show. Jak už bylo uvedeno, West Side Story se hraje v Plzni poprvé. Přesto tento muzikál už mohlo místní publikum zahlédnou. A to, když dvojici vyprodaných představení v prosinci roku 1999 na scéně Velkého divadla pohostinsky uvedlo Městské divadlo Brno v režii Stanislava Moši s Petrem Gazdíkem, Alenou Antalovou a Petrou Jungmanovou v hlavních rolích.

Foto: Vítězslav Sladký (West Side Story, Setkání před premiérou)