Na dveře už doslova klepe další zajímavá divadelní přehlídka, tentokrát Grand festival smíchu, který už podeváté pořádá Východočeské divadlo v Pardubicích. Jak napovídá název, zaměřuje se především na divadelní komedie a je rozdělený na tradiční soutěžní část a doprovodný nesoutěžní program.
V množství nejrůznějších divadelních přehlídek má ta pardubická nezastupitelné místo, neboť žánr komedie je přes nespornou diváckou oblibu povětšinou opomíjený. Kredit festivalu dodává i záštita ministra kultury ČR Václava Jehličky a pardubického primátora Jaroslava Demla. Letos se do soutěže o titul Komedie roku 2008 zapojí Divadlo v Dlouhé Praha s komedií Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách, pražské Divadlo Na Fidlovačce se situační komedií Nerušit, prosím, Městské divadlo Mladá Boleslav s retro komedií Muži v offsidu, Slovácké divadlo Uherské Hradiště s komediálním hororovým muzikálem Adéla ještě nevečeřela, pražské Rokoko s klasickou fraškou Hráči, Městské divadlo Brno s rozpustilou komedií Charleyova teta a domácí Východočeské divadlo Pardubice se salónní komedií Brouk v hlavě.

Nás samozřejmě bude nejvíce zajímat, jak si v konkurenci činoherních komedií povede stále populárnější muzikál Adéla ještě nevečeřela, který kromě Slováckého divadla boduje také v pražské Broadwayi. Porota složená z divadelních odborníků bude letos zasedat ve složení Jana Paterová, Jarmila Skopalová a Jan Kolář. Festivalová porota udělí Cenu odborné kritiky a dále ocení nejlepší ženský a mužský herecký výkon. Alternativou odborníkům bude porota studentská a divácké hlasování. Hlavní cenou festivalu pak bude titul Komedie roku. Tento titul bude udělen nejlépe hodnocené inscenaci soutěže nejširším hodnotícím auditoriem, tedy oběma porotami a diváky.

Velmi poutavý bude i doprovodný program a nesoutěžní část festivalu. Nás z pohledu hudebně divadelního magazínu zaujal z této nabídky nejen pozitivně hodnocený minimuzikál Janík, holahoj, zbojník z repertoáru pardubického divadla, ale také punková psychoreality show Fucking Generation aneb Zbavme se svých patosů a hymen v podání Divadelního souboru L.S.Věk, tragická taneční komedie Miluj mě, kterou zahraje seskupení NANOHACH Praha a avizovaný “špatný muzikál s podprůměrnou kapelou” Jabkenická léta z repertoáru Buranteatru z Brna.
Závěrečný Galavečer smíchu v režii Petra Novotného s vyhlášením výsledků festivalu již popáté natočí i Česká televize. Moderátorem večera bude nejslavnější “český vodník” Josef Dvořák.

GRAND FESTIVAL SMÍCHU SE KONÁ VE VÝCHODEOČESKÉM DIVADLA V PARDUBICÍCH VE DNECH 2. – 9.BŘEZNA 2009.

Foto: Milan Zámečník, scéna z muzikálu Adéla ještě nevečeřela, který na festivalu zahraje Slovácké divadlo z Uherského Hradiště.