Dnes večer zažije výjimečně slavnostní okamžiky Velká scéna Městského divadla Most. Premiérovaná slavná opereta Florimonda Hervého Mamzelle Nitouche je totiž zároveň jubilejní dvoustou premiérou mosteckého divadla.
Rozkošné hudební dílko z roku 1883, které se v Čechách těší značné oblibě, uvádí často kromě operetních souborů i činoherní scény. Přestože jsou zpěvní party nadmíru efektní /Pro divadlo pan Floridor.., Píseň o olověném vojáčkovi, O velkém bubnu nebo Aleluja/, pro jejich písňový charakter je obvykle zvládají i činoherci. V moderní historii po Nitušce sahá dramaturgie Městského divadla v Mostě již potřetí.
Inscenaci pohostinsky nastudoval známý polský režisér Zbygniew Czernecki, který si za spolupracovníky vybral výtvarníky Pavla Zikmunda a Romanu Tůmovou. O hudební nastudování se postará Tomáš Alferi a Quinteto Concertante Petra Macka. Czernecki je bývalým hercem a uměleckým šéfem divadel Gong v Praze a Divadla na Targówku ve Varšavě. Dnes je úspěšným polským režisérem, který má za sebou práci nejen v Čechách, ale také na Ukrajině, v USA nebo v Gruzii. V Čechách režíroval například Mrožkovo Tango v Divadle Bez zábradlí, v Divadle Šumperk retromuzikál Hvězdy na vrbě nebo Hotel Modrá hvězda. Zahrál si také v některých českých filmech (například Rock podvraťáků nebo Poslední vlak).

Obsazení hlavních rolí:
Denisa de Flavigny: Karolína Lišková/Michaela Krausová
Célestin: Miroslav Středa
Matka představená: Věra Mrázková
Major: František Nedbal
Fernand de Champlatreux: Lukáš Rous
Corinna: Andrea Traganová
Loriot: Radim Madeja

Premiéra v Městském divadle Most na Velké scéně dne 20.února v 19:30.

Druhou operetou tohoto víkendu bude dílo od Mamzelle Nitouche značně odlišné – výpravná velká, ale poněkud méně známá opereta Emmericha Kálmána Fialka z Montmartru, napsaná libretisty J.Brammerem a A.Grünwaldem podle prózy Henriho Murgera Scény ze života pařížské bohémy. Přestože opereta měla paradoxně světovou premiéru v pražské Velké operetě, příliš se u nás nehraje a pro ostravskou scénu ji znovuobjevil dirigent Karel Mládek. Hostujícím režisérem inscenace je někdejší dlouholetý režisér pražských divadel Realistického, Národního a Divadla na Vinohradech František Laurin, návrh scény vytvořil profesor pražské Vysoké školy umělecko-průmyslové akad. arch. Vladimír Soukenka, návrhy kostýmů pak stálý spolupracovník pražského Národního divadla a mnoha dalších produkcí Josef Jelínek. Sbory hudebně nastudoval Bohumil Vaňkát.
Malíře Raula budou hrát a zpívat Václav Morys nebo Peter Svetlík, básníka Henriho Marcel Školout a Martin Štolba, skladatele Florimonda Roman Harok nebo Zdeněk Kapl j. h. Také titulní role Violetty je alternována – Annou Martuškovou a Martinou Šnytovou, stejně jako role Ninon – nejdříve modelky a pak subrety, Ilonou Kaplovou j. h. a Janou Kurečkovou. Jako ministr Francatti se představí Petr Miller, který je zároveň choreografem této inscenace a Libor Olma, ministerského tajemníka Leblanca bude hrát Pavel Liška, jeho jmenovce Miroslava Lišku uvidí diváci v roli ředitele divadla. Josef Novák-Wajda a Miroslav Urbánek dají jevištní podobu postavě zpustlého flašinetáře Parigiho, Dagmar Hlubková a Viera Schausch postavě domovnice a Jan Drahovzal významné postavě klarinetisty a zároveň soudního exekutora Pisquatscheca.
Více se o Fialce z Montmartru dočtete také v našem článku „Kalmánovy operety se vrací do Plzně a Ostravy“. Těšit se můžete po premiéře rovněž na novou fotogalerii.

Premiéry souboru operety Národního divadla moravskoslezského Ostrava na scéně Jiřího Myrona dne 21. a 22.února v 19:00.

Foto: MD Most a Josef Hradil pro NDM Ostrava /z nekostýmovaných zkoušek/