V pondělí 3. února 2014 během závěrečného Galavečera smíchu byly ve Východočeském divadle Pardubice slavnostně rozdány ceny XIV. ročníku GRAND Festivalu smíchu. Galavečer v režii Jana Brichcína uváděly dvojice Jolana Voldánová s Ladislavem Špinerem a Petra Janečková s Tomášem Lněničkou.

Jak našemu magazínu sdělil Radek Smetana z Východočeského divadla, diváci měli během jednoho týdne možnost zhlédnout sedm nejlepších komedií, které v roce 2013 vznikly na jevištích českých a moravských divadel. Další výborná komediální představení zájemce čekala v doprovodném programu. GRAND Festival smíchu je svým zaměřením zcela unikátní, protože se věnuje výhradně komediálnímu žánru, jenž je na jiných festivalech opomíjen.

Mezi nejkvalitnější komediální inscenace předešlého roku byly vybrány drsná komedie ze současnosti Dabing Street pražského Dejvického divadla, satirické podobenství o kapitalismu Všemocný pan Krott Městského divadla Brno, Sluha dvou pánů – jedna z nejslavnějších komedií všech dob v podání Moravského divadla Olomouc, černá groteska Lháři plzeňského Divadla J. K. Tyla, klasická britská komedie o vdavkách Soudce v nesnázích sousedního Klicperova divadla Hradec Králové, hravá adaptace známého filmu Jak utopit dr. Mráčka Západočeského divadla v Chebu a bláznivá komedie o adopci s nevyžádanou „pomocí“ A je to v pytli! domácího souboru.
Soutěžní komedie hodnotila odborná porota, která zasedala ve složení šéfredaktor Divadelních novin Jan Kolář, dramaturg České televize a pedagog DAMU Zdeněk A. Tichý a režiséři Lída Engelová a Otakar Kosek. Alternativou odborné poroty byla studentská porota a své hlasy odevzdávali i sami diváci.

Potřetí v historii festivalu byla vyhlášena Cena Genia smíchu, která je oceněním za mimořádný přínos v herectví, režii či jiné oblasti divadelnictví komediálního žánru v posledních letech. O držiteli této ceny rozhoduje Akademie Genia smíchu složená z kritiků, divadelních publicistů, teoretiků, ale i režisérů a dramaturgů.

Výsledky festivalu:

Komedie roku 2013
Petr Zelenka / Dabing Street
Režie Petr Zelenka
Dejvické divadlo, Praha

Nejlepší ženský herecký výkon festivalu
Pavlína Štorková v roli Charlotty v komedii Soudce v nesnázích v režii Šimona Dominika
Klicperovo divadlo Hradec Králové

Nejlepší mužský herecký výkon festivalu
Martin Myšička v roli Michala v komedii Dabing Street v režii Petra Zelenky
Dejvické divadlo, Praha

Cena odborné poroty
Petr Zelenka / Dabing Street
Režie Petr Zelenka
Dejvické divadlo, Praha

Cena studentské poroty
Petr Zelenka / Dabing Street
Režie Petr Zelenka
Dejvické divadlo, Praha

Komedie diváků
Carlo Goldoni / Sluha dvou pánů
Režie Nikolaj Pavlov Penev
Moravské divadlo Olomouc

Akademie složená z kritiků, divadelních publicistů a teoretiků udělila
Cenu Genia smíchu 2014
Janu Bornovi
za souvislou řadu režií skvělých představení a scénických kabaretů v Divadle v Dlouhé, s přihlédnutím k poslední inscenaci O líné babičce.

Foto: Michal Klíma, VCD Pardubice