Ode dneška se Pardubice stávají na celý týden hlavním městem smíchu v České republice. Východočeské divadlo Pardubice zde totiž pořádá už 10. ročník Grang festivalu smíchu, který se jako jediný u nás věnuje výhradně komediálnímu žánru. Letos od 15. do 21. února v Městském divadle diváci uvidí 7 nejlepších komedií, které vznikly v Čechách a na Moravě během minulého roku. Dalších 12 výborných komediálních představení diváky čeká v doprovodném programu na Jevištní zkušebně, na Hronovické scéně a v Divadle 29. Hlavního klání se letos zúčastní i dva muzikálové tituly – Ještěři v podání královéhradeckého Klicperova divadla a hudební komedie Pan Kaplan má třídu rád v nastudování pražského Divadla ABC.

Kredit festivalu dodává záštita Ministerstva kultury ČR a pardubického primátora Ing. Jaroslava Demla. GRAND Festival smíchu podporuje i Pardubický kraj, který ho zařadil do dokumentu Tvář Pardubického kraje jako významnou událost. Závěrečný Galavečer smíchu s vyhlášením výsledků festivalu již pošesté natočí Česká televize. GRAND Festival smíchu má dvě sekce – soutěžní a doprovodnou. Výběr soutěžních komedií provádí komise sestavená z dramaturgů, režisérů a členů umělecké rady Východočeského divadla. V nesoutěžním programu se vedle klasických komedií prezentují také komediální představení divadla malých jevištních forem, amatérská či studentská divadla, netradiční projekty, taneční představení atd.

Do soutěžního klání o titul Komedie roku 2009 se letos zapojí pražské Švandovo divadlo na Smíchově s komedií Kdo je tady ředitel?, Středočeské divadlo Kladno a jejich komedie Jaromír Jágr, Kladeňák, královéhradecké Klicperovo divadlo s komediálním muzikálem Ještěři, Slovácké divadlo Uherské Hradiště se situační komedií Tenor na roztrhání, Jihočeské divadlo České Budějovice s „konverzačkou“ Bůh masakru, Městská divadla pražská, Divadlo ABC s komedií s řadou písniček Pan Kaplan má třídu rád a samozřejmě domácí Východočeské divadlo s groteskou Čistírna.

Soutěžní komedie hodnotí festivalová porota, která bude v letošním ročníku zasedat ve složení: divadelní recenzentka Jana Paterová, šéfredaktor Divadelních novin Jan Kolář, proděkan DAMU Zdeněk A. Tichý a režisér Jan Brichcín. Porota udělí Cenu odborné kritiky a dále ocení nejlepší ženský a mužský herecký výkon.
Alternativou odborné poroty je studentská porota složená ze studentů divadelní vědy na FF UK Praha, FF Masarykovy univerzity Brno a FF Univerzity Pardubice, která předává Cenu studentů projektu či počinu, který shledá mimořádně zajímavým a podnětným.
Diváci ověřeným systémem hlasovacích lístků rozhodnou o ocenění Komedie diváků.
Hlavní cenou festivalu pak bude titul Komedie roku. Tento titul bude udělen nejlépe hodnocené inscenaci soutěže nejširším hodnotícím auditoriem, tedy oběma porotami i diváky.

Hlavní soutěžní program:

15.2. po 19:00 L. von Trier / Kdo je tady ředitel?
Švandovo divadlo na Smíchově, Praha

16.2. út 19:00 W. Spier – P. Fischer / Čistírna
Východočeské divadlo Pardubice

17.2. st 19:00 P. Kolečko – T. Svoboda / Jaromír Jágr, Kladeňák
Středočeské divadlo Kladno

18.2. čt 19:00 D. Drábek / Ještěři
Klicperovo divadlo Hradec Králové

19.2. pá 19:00 K. Ludwig / Tenor na roztrhání
Slovácké divadlo Uherské Hradiště

20.2. so 20:00 Y. Reza / Bůh masakru
Jihočeské divadlo České Budějovice

21.2. ne 19:00 L. Rosten / Pan Kaplan má třídu rád
Městská divadla pražská, Divadlo ABC, Praha

Napsáno s využitím tiskové zprávy Východočeského divadla Pardubice.

Foto: Klicperovo divadlo Hradec Králové (Ještěři) a Městské divadla pražská (Pan Kaplan má třídu rád)