meluzin odchod

Po šestnácti letech končí ve funkci šéfa souboru muzikálu Divadla J.K. Tyla v Plzni Roman Meluzín. Naše redakce se o jeho odvolání dozvěděla již v noci ze středy na čtvrtek, ve chvíli, kdy jsme seděli na představení ve Staatsoperette Dresden. Považovali jsme však za seriózní počkat na oficiální vyjádření, které přišlo dnes v podvečer.

„Pan Meluzín byl v čele souboru od roku 2000 a za tu dobu operetní soubor transformoval v moderní muzikálový soubor s progresivní dramaturgií. Pro divadlo odvedl velký kus práce,“ vyjádřil se ředitel DJKT Martin Otava. Roman Meluzín odchází z funkce po vzájemné dohodě s vedením divadla, a to ke dni 30. června 2016. S Divadlem J. K. Tyla bude nadále spolupracovat jako režisér, 26. listopadu bude mít na Nové scéně premiéru muzikál Liduschka (Baarová) v Meluzínově režii. Na pozici šéfa souboru muzikálu a operety nastoupí od 1. července režisér, producent a herec Lumír Olšovský.

Za Meluzínova vedení získaly čtyři herečky prestižní Cenu Thálie (Stanislava Fořtová Topinková, Daniela Šinkorová, Zuzana Krištofová, Karolina Gudasová), tři z těchto hereckých výkonů režíroval (Cabaret, Chicago, Probuzení jara). Poslední ze zmíněných inscenací se umístila na druhém místě v Cenách našeho magazínu v kategorii odborné kritiky, hned za brněnským Pískáním po větru. Muzikálový soubor je zároveň nejúspěšnějším ansámblem  DJKT Plzeň s průměrnou návštěvností 90,48% (opera 77,53%, činohra 78,65%, balet 84,82%).

Lumír Olšovský se narodil v Opavě 3. července 1973. Po absolvování konzervatoře v Ostravě byl nejprve angažován v Divadle Vítězslava Nezvala v Karlových Varech. V roce 1996 odešel do Hudebního divadla Karlín, kde začal svou muzikálovou kariéru. Jeho první muzikálovou rolí byl Jelenský v muzikálu Superhvězda Mařenka. Brzy získával další a další  role v moha známých titulech. V roce 2001 se stal laureátem  Cen Thálie za Cosmo Browna ve Zpívání v dešti.  V průběhu let se pro své všestranné schopnosti stal jedním z nejžádanějších a nejobsazovanějších českých muzikálových herců. Později vystudoval režii na DAMU v Praze. Působí jako režisér v mnoha českých divadlech, zejména v Praze, Ostravě i Ústí nad Labem a vyučuje na Pražské konzervatoři. Do května letošního roku byl muzikálovým porotcem Cen Thálie. Hrál v několika filmech a televizních seriálech, uplatnil se v dabingu. Má dceru Zdeňku, po coming outu žije v registrovaném partnerství s muzikálovým historikem a dramaturgem Pavlem Bárem.

olšovský

Foto: Pavel Křivánek a archiv redakce