Nová scéna DJKT Plzeň: foto Pavel Křivánek

Muzikálový soubor Divadla J. K. Tyla vyhlašuje pod osobní patronací ředitele divadla Martina Otavy první ročník projektu Intro ’21 o nový původní český muzikál, do kterého se mohou přihlásit autoři dosud neuvedených děl. Přihlášenou tvorbu posoudí odborná porota složená z muzikálových osobností z řad ředitelů, uměleckých šéfů, režisérů, dramaturgů, dirigentů a dalších renomovaných odborníků napříč republikou. Vybrané tituly budou následně představeny souborem muzikálu DJKT v podobě částečně inscenované koncertní verze za doprovodu živého orchestru na Malé scéně, a to pro diváky i zástupce odborné veřejnosti. Vybraní autoři získají nejen cenné zkušenosti z příprav, ale také audio a videozáznam světové premiéry svého díla.

Přihlášku, jejíž součástí musí být mimo jiné výstižná synopse, text alespoň jedné písně a notový záznam nebo demo této písně, je nutné zaslat do konce roku, kompletní dílo pak do 5. dubna 2021. Bližší informace i formulář k registraci naleznou zájemci na webových stránkách divadla.

Za projektem stojí šéf souboru muzikálu Lumír Olšovský a dramaturg Pavel Bár. „Už od našeho nástupu do Plzně jsme se zabývali myšlenkou, jak podnítit a podpořit původní tvorbu a nespoléhat jen na díla osvědčených tvůrců. Snažíme se tak dát příležitost nejen samotným autorům k představení jejich díla na profesionálním jevišti a k jeho následné prezentaci prostřednictvím záznamu, ale také začínajícím režisérům či choreografům. Kdo ví, třeba narazíme na nový klenot českého muzikálu,“ objasňuje záměr projektu Lumír Olšovský.

Lumír Olšovský se po příchodu do plzeňského muzikálového souboru zapříčinil o vznik Muzikálového studia, jehož členové pravidelně vystupují v muzikálových inscenacích Divadla J. K. Tyla, a festivalu muzikálových nadějí Na scénu! Cílem festivalu je seznámit širokou i odbornou veřejnost s mladými absolventy muzikálových škol a přinést zájemcům řadu zajímavých workshopů, přednášek a praktických lekcí určených nejen pro profesionály, ale i laickou veřejnost. Příští rok v červnu by měl proběhnout jeho již čtvrtý ročník.

Složení odborné poroty:

· Lumír Olšovský – šéf muzikálu Divadla J. K. Tyla v Plzni, režisér, herec

· Michael Prostějovský – textař, libretista, publicista

· Egon Kulhánek – ředitel Hudebního divadla Karlín, Praha

· Petr Gazdík – umělecký šéf muzikálu Městského divadla Brno, režisér, herec

· Gabriela Petráková – šéfka operety/muzikálu Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, režisérka

· Radek Balaš – režisér, choreograf, libretista, textař

· Jan Kříž – herec, režisér, scénograf

· Pavel Bár – dramaturg Divadla J. K. Tyla v Plzni

· Jana Slouková – dramaturgyně Městských divadel pražských

· Klára Latzková – dramaturgyně Městského divadla Brno

· Kryštof Marek – skladatel, dirigent

· Marek Prášil – dirigent Národního divadla moravskoslezského

· Dalibor Bárta – dirigent Divadla J. K. Tyla, skladatel