Patřila k ozdobám operetních inscenací – subreta, jakých dnes již není mnoho, vysoká, štíhlá, elegantní operetní bytost. Řeč je o Evě Pavelkové, rozené Markové, které odehrála na scénách Divadla J.K. Tyla v Plzni nespočet hlavních a velkých rolí českého i světového operetního repertoáru. Dnes tato populární operetní diva oslaví šedesáté narozeniny.

Eva Pavelková vystudovala operní zpěv původně jako mezzosopranistka a své první angažmá našla po konzervatoři v operním sboru Národního divadla v Praze, kde zpívala první alt. Jak sama vzpomíná, její pěveckou kariéru ponejvíc ovlivnila profesorka Paříková. Tu kdysi poprosila o transponování árie Lauretty z Pucciniho jednoaktovky Gianni Schicchi pro svůj hlasový obor, jenže paní profesorka ji naopak během několika měsíců přeškolila na sopranistku. Navíc ji přesvědčila, aby se zúčastnila konkurzu na uvolněné místo sólistky v Plzni. Zazpívala části partů Lauretty, Rusalky a Mařenky z Prodané nevěsty, načež byla přijata do angažmá.

“Nastupovala jsem do plzeňské operety na základě konkurzu, jehož součástí byl zpěv, tanec i mluvené slovo, ale paradoxně jsem si nepřipravila ani jednu operetní píseň,” vypráví Eva Pavelková. “Vlastně jsem se stala operetní subretou, anichž bych vlastně nějakou operetu znala.”

Po úvodní Zemi úsměvů a Vinobraní byla nezapomenutelnou Helenou z Polské krve, Idunou z Ohňostroje, Eurydikou z Orfea v podsvětí, Žofkou v Cikánském baronovi, Laurou v Žebravém studentovi, Sylvou Varescu v Čardášové princezně, nebo nepřekonatelnou Rosalindou v Netopýrovi. V plzeňském divadle strávila plných dvacet let v letech 1979 – 1999. Zakotvila zde natrvalo, poté, co se provdala za operetního dirigenta Ivo Pavelku. V roce 1994 natočilo studio Avik album operetních a muzikálových melodií s názvem “Ó, můj papá”, pojmenované podle ústředního songu z Ohňostroje. Eva Pavelková se na nahrávce výrazně uplatnila po boku Zdeňka Jankovského, Zbyňka Brabce, Evy Brabcové a klavíristy a dirigenta Ivo Pavelky.

Po ne zcela dobrovolném odchodu z divadla, kdy klasickou operetu postupně vytlačoval muzikálová boom do ústraní, vystupuje Eva Pavelková koncertně. Spolupracuje zejména s Plzeňským smyčcovým orchestrem a Plzeňským orchestrálním sdružením, za jejichž doprovodu interpretuje známé písně i operetní, operní a muzikálové árie. Několikrát vystoupila i v pořadech Západočeské galerie Plzeň.

Příznivci operety a návštěvníci plzeňského divadla mají Evu Pavelkovou nadále v paměti a přejí ji pevné zdraví a mnoho úspěchů k dnešnímu kulatému jubileu.

Foto: Pavel Křivánek, archiv DJKT Plzeň