Říká se, že pohádkové postavy nestárnou. A Žofie Melicharová alias Jitka Molavcová takovou skoro pohádkovou bytostí je. Těžko uvěřit, že jedna z ikon českého hudebního divadla, dívka s culíky nebo slamáčkem na hlavě, oslaví dnes šedesátiny. Její umělecká dráha je navždy spjata s legendárním divadlem Semafor, které má své kulatiny (50) již za sebou. Její herecká cesta nebyla úplně přímočará, byť již v dětství na obligátní otázku „Čím by chtěla být“ odpovídala „Herečkou, nebo je mi to jedno…“

Herečka, zpěvačka, hudebnice a spisovatelka Jitka Molavcová se narodila 17. března 1950 v Praze a nejprve vystudovala střední grafickou školu. Začínala jako písničkářka, která se sama doprovázela na kytaru. Její profesionální život se změnil po celostátní pěvecké soutěži Talent v roce 1970, kterou vyhrála s písní z repertoáru Hany Hegerové Lásko má. V témže roce nastupuje do kolektivu Semaforu, kde se výrazně projevuje její typický komediální talent. Účinkovala v inscenacích Kytice, Elektrická puma, Zuzana v lázni, Smutek bláznivých panen a postupně se stávala hlavní ženskou osobností Semaforu a nejvýraznější hereckou partnerkou Jiřího Suchého. Dlouholetá činnost v Semaforu jí nakonec přinesla v roce 1985 roli, se kterou bývá dodnes spojována: Ve hře „Jonáš, dejme tomu v úterý“ se zrodila postava slečny Žofie Melicharové. V úloze věrné a zamilované hospodyně stárnoucího kabaretiéra získala Jitka Molavcová svoji životní roli a velkou popularitu. Výstupy pana Jonáše a slečny Melicharové patří dodnes na repertoáru Semaforu k tomu nejlepšímu. Společně se objevili také na filmovém plátně v dílech Jonáš a Melicharová (1986) a Jonáš, aneb Jak je důležité míti Melicharovou (1988).

Kromě stěžejního účinkování po boku legendárního Jiřího Suchého natočila a vydala populární herečka řadu sólových alb a zahrála si také v mnoha filmech, například ve snímcích Hvězda padá vzhůru, Saturnin, Prsten a řetěz, v pohádkách Královna Koloběžka, O chytrém Honzovi, Vohnice a Kylián nebo v televizním seriálu Návštěvníci. V 80. letech také započala její úspěšná spolupráce s Českou televizí na pořadech určených dětem, ať už se jednalo o Malý televizní kabaret, Studio Kamarád, Zpívánky nebo nejnověji Kouzelnou školku. V posledních letech se Jitka Molavcová kromě nepřetržitého účinkování v divadle Semafor věnuje také středověké tematice (inscenace Oráč a smrt) a moderování (jeden z ročníků cen TýTý a Ceny Thálie). S úspěchem vystupuje i v rozhlase a je autorkou několika pohádkových knížek. Velkou příležitost jí poskytlo v 90. letech Hudební divadlo Karlín v muzikálu Hello, Dolly!, kde ztvárnila neopakovatelným způsobem titulní úlohu dohazovačky Dolly Leviové, za níž byla oceněna v roce 1997 Cenou Thálie za mimořádný jevištní výkon. V roce 2007 se objevila i na prknech Národního divadla v Praze, kde v režii Miloše Formana ztvárnila roli Tety z Liverpoolu v nestárnoucí Dobře placené procházce.

Vidět padesátiletou Rusalku je smutné. Vidět šedesátiletou Melicharovou je humorné a povznášející. Vždyť Jitka Molavcová je komičkou, jakých opravdu nemáme mnoho! Patří k několika málo herečkám, které poznáte vždy a s nikým si je nespletete. Což není rozhodně málo.

Foto:
1) ND Praha – Dobře placená Procházka (s Tomášem Traplem)
2) Divadlo Semafor – Jonáš s Melicharovou
3) Česká televize – Jitka Molavcová a František (Kouzelná školka)