Dvě aktuality přinášíme z plzeňského Divadla J.K. Tyla: Dnes byla na radnici na náměstí Republiky slavnostně podepsána smlouva s firmou Hochtief CZ, která během dvou let v Plzni postaví novou divadelní budovu. Zároveň se naplno pracovalo v dosluhujícím Komorním divadle, kde proběhla pod vedením Radka Balaše první generální zkouška muzikálu Adéla ještě nevečeřela.

O stavbu nového městského divadla plzeňští divadelníci usilují již deset let. Stávající druhá scéna, Komorní divadlo, je totiž v havarijním stavu a už několik let hrozí její uzavření. Dnes byla konečně podepsána smlouva s generálním dodavatelem stavby, firmou Hochtief CZ, která hned zítra převezme staveniště a zahájí výstavbu. Jenom tak lze stihnout termín dokončení stavby, kterým je 1. srpen roku 2014. Do tendru se přihlásilo šest společností. Předložená nabídka firmy Hochtief CZ byla komisí na základě stanovených kritérií vyhodnocena jako ekonomicky nejvýhodnější. Divadlo v Jízdecké ulici postaví za cenu 818, 5 milionu korun (bez DPH). Akce je zařazena do seznamu projektů financovaných z úvěru Evropské investiční banky s částkou ve výši 400 milionů korun. Předpokládaná výše evropské dotace je 199,5 milionu korun. Zbývající finanční prostředky bude hradit město z vlastních zdrojů.

Zároveň se však v Komorním divadle nepřestává pracovat. Dnes zde proběhla první generální zkouška muzikálu Adéla ještě nevečeřela, který bude poslední letošní premiérou souboru muzikálu a operety DJKT Plzeň.

Muzikál Adéla ještě nevečeřela podle slavné filmové předlohy napsali Radek Balaš společně s hudebním skladatelem Ondřejem Brouskem, kteří už v roce 2007 dobyli Plzeň svým úspěšným původním muzikálem Kniha džungle. Západočeská metropole je už třetím městem, kde bude jejich Adéla uvedena. Předtím již bavila diváky Slováckého divadla v Uherském Hradišti i pražského Divadla Broadway.

Příběh je nejen parodií na rodokapsové detektivky a brakovou literaturu, ale také ukázkou velkého kontrastu mezi americkou a českou kulturou. Namyšlený, uhlazený americký detektiv přijíždí do Prahy, aby lehce a šarmantně vyřešil zapeklitý případ. Jenže velmi záhy zjišťuje, že u Čechů je všechno jinak. Naráží nejen na specifika české národní povahy, ale je také vystaven odlišnému způsobu pojetí policejního vyšetřování charakterizovaného postavou komisaře Ledviny. Právě ostré protiklady mezi americkým a českým řešením jednotlivých situací jsou sympatickým zdrojem laskavého humoru. V hlavních rolích doplněného obsazení se divákům představí např. Jiří Langmajer (Rupert von Kratzmar), Soňa Borková v alternaci s Lucií Zvoníkovou (Květuška), Jozef Hruškoci nebo Martin Hubeňák (Nick Carter) či Bronislav Kotiš (Komisař Ledvina). Hlas masožravé rostlině propůjčí Leona Černá.

Jiří Brdečka, Oldřich Lipský, Radek Balaš, Ondřej Brousek: ADÉLA JEŠTĚ NEVEČEŘELA

režie a choreografie: Radek Balaš
dirigenti: Jiří Petrdlík, Jan Kučera
scéna: Jaroslav Milfajt
kostýmy: Roman Šolc
dramaturgie: Jiří Untermüller

Osoby a obsazení:

Nick Carter: Jozef Hruškoci / Martin Hubeňák
Komisař Ledvina: Bronislav Kotiš
Rupert von Kratzmar: Jiří Langmajer
Albín Boček: Jiří Untermüller
Květuška: Soňa Borková, Lucie Zvoníková
Hraběnka Thunová: Stanislava Topinková Fořtová
Baron Franz von Kaunitz: Roman Krebs
Dívčí pěvecké trio: Eva Marešová, Petra Vraspírová, Jitka Cafourková
Bianka: Jana Tesařová
George, přezdívaný Kuřátko: Jan Kaštovský
Komorník von Kratzmara: Radek Štědronský Shejbal
Gogo: Milan Čtvrtník
Adéla: Petr Dudás a další
Hlas Adély: Leona Černá

Foto:
1) Animace ateliéru Helika
2) Tisková zpráva Magistrátu města Plzně
3) Logo muzikálu Adéla ještě nevečeřela