Pardubické Východočeské divadlo patří vedle Městského divadla Brno k nemnoha mimopražským divadelním scénám, které vydávají výběry písní ze svých muzikálových inscenací na CD. Ve “městě perníku” už tak spatřily světlo světa nahrávky muzikálů My Fair Lady, Pokrevní bratři nebo Sugar, z nichž některé vyšly v češtině vůbec poprvé. Nyní VČD vydává hned dvě lákavá alba – celosvětově úspěšný muzikál Muž z kraje La Mancha a autorský minimuzikál Benny Rock´n´Roll Star.

Muže z kraje La Mancha napsalo autorské trio Mitch Leigh (hudba), Dale Wasserman (libreto) a Joe Darion (texty písní). Muzikálový příběh na nestárnoucí quijotovské téma volně vychází z nejznámějšího románu Shakespearova současníka Miguela de Cervantese. Děj přivádí diváky do sevillského vězení, kde Cervantes se svým věrným sluhou čeká na inkviziční soud. Aby obstál před spoluvězni, rozehrává s nimi svoji hru o potulném rytíři smutné postavy Donu Quijotovi, věčném snílkovi, jehož boj s větrnými mlýny obyčejní smrtelníci dodnes považují za čiré bláznovství. Příběh autora i jeho románového hrdiny se symbolicky protnou v touze ochraňovat slabé a snít neuskutečnitelné sny. Právě v tom je jeho věčné poselství, neboť kousek snílka je snad v každém z nás…. Na pardubické scéně titul zinscenoval známý muzikálový režisér Petr Novotný s Ladislavem Špinerem v titulní roli.

Track list:

1. To jsem já, Don Quijote (L. Špiner, J. Kalužný)
2. Všichni jste stejní (K. Jelínková, L. Pejchal, P. Jirsa)
3. Dulcinea (L. Špiner)
4. Mně čistě jen o něj jde (L. Špiner, M. Sikorová, D. Novotná, M. Mejzlík)
5. Nám čistě jen o něj jde (J. Musil, M. Mejzlík, M. Sikorová, D. Novotná)
6. Monolog Cervantese (L. Špiner)
7. Poselstvtví (J. Kalužný, K. Jelínková)
8. Já rád mám (J. Kalužný, K. Jelínková)
9 . Copak mi může chtít? (K. Jelínková)
10. Píseň Lazebníka (J. Pejchal, L. Špiner, J. Kalužný)
11. Zlatá přilba od Mambrina (L. Špiner, J. Kalužný, J. Pejchal)
12. Ať má svou Dulcineu (M. Mejzlík, J. Musil)
13. Mít sen (L. Špiner, K. Jelínková)
14. Aldonza (K. Jelínková, L. Špiner)
15. Zrcadlový rytíř (J. Musil, L. Špiner, J. Kalužný)
16. Jen pár slov (J. Kalužný)
17. Dulcinea – repríza (K. Jelínková, L. Špiner)
18. To jsem já, Don Quijote – repríza a Žalm (L. Špiner, J. Kalužný, K. Jelínková, M. Mejzlík)
19. Finále (K. Jelínková, M. Mejzlík, D. Novotná, M. Sikorová, J. Kalužný, J. Pejchal, J. Vrána)

Důvody, proč VČD Parbubice vydává CD svých muzikálů, vysvětluje dramaturgyně Jana Uherová: „Divadlo se od jiných druhů umění liší především tím, že se hraje „teď a tady“. Každé představení je tedy originál, jedno od druhého se liší jinou atmosférou, napětím, jiným souzněním diváků s herci. Nic kromě vzpomínek ho nedokáže dostatečně zachytit, uchovat. Když se představení takzvaně stáhne z repertoáru, zůstane po něm plakát, tištěný program, pár recenzí a fotografií. Ale nic z toho nemůže představení plnohodnotně přiblížit. Jedna možnost, jak si lépe uchovat představení v paměti, přece jen existuje – je to nahrání písní z představení. A to je podle mě také jeden z důvodů, proč se nahrávají písně z muzikálů na hudební nosiče. Abychom si na chvíli obnovili zážitky z divadla, vybavili si ty neopakovatelné chvíle, kdy herci hráli a zpívali jenom pro nás.“
CD s písněmi z divácky populárního muzikálu Muž z kraje La Mancha divadlo slavnostně pokřtilo včera, 29. prosince, před 31. reprízou zmíněné inscenace. Role kmotra se zhostil herec Petr Kostka.

Nahrávka autorského minimuzikálu Benny Rock´n´Roll Star uváděného v režii Jiřího Seydlera na Malé scéně ve dvoře bude pokřtěna po novém roce. Rekonstrukcí osudů rock´n´rollového krále jménem Benny Rock´n´Roll Star na CD provedou známí „akademici“ Kristina Jelínková, Jiří Kalužný a Jiří Šlupka Svěrák, kteří k sobě přizvali ještě akademického nováčka Josefa Vránu a divadelní kapelu Můžete si za to sami!
„Všechny rockové a bluesové skladby, které složil Jiří Šlupka Svěrák, jsou svébytné a mají význam i mimo zmíněné představení. Proto i diváci, kteří muzikálek o vzniku rock´n´rollu neviděli, si přijdou na své,“ doplňuje Jana Uherová.

Foto: VČD Pardubice (materiály laskavě poskytl PR manager Radek Smetana)