Přejete si, aby si hlavní hrdinka operety Perikola za svého manžela vyvolila charismatického zpěváka, nebo zámožného místokrále? Pak navštivte novou inscenaci Offenbachovy operety na scéně Janáčkova divadla v Brně. Opereta Perikola zde v nastudování operního souboru Národního divadla v Brně bude mít premiéru 6. ledna tohoto roku a právě diváci budou moct během přestávky hlasovat, jak si přejí, aby operetní finále dopadlo. Hlasování proběhne prostřednicrvím žetonů, které diváci obdrží při vstupu do hlediště.

Málokdy se v našich divadelních vodách stává, aby dramaturgie sáhla po operetním titulu, který není notoricky známý a naprostá většina diváků jej nikdy neviděla. Přestože Perikola patří k nejvtipnějším a hudebně velmi bohatým titulům svého žánru, v Čechách se v posledních pětatřiceti letech nehraje. V češtině byla v minulém století uvedena pouze dvakrát – v roce 1959 v Olomouci a v roce 1975 v Plzni. Tříaktovou operetu La Périchole zkomponoval Jacques Offenbach (vlastním jménem Jakob Eberst) na libreto Meilhaca a Halévyho v roce 1868, kdy ji 6. října poprvé uvedl Theatre des Variétés. Děj začíná v taverně v peruánské Limě. Veselou atmosféru poznamenává příchod prvního ministra Dona Miguela a guvernéra Dona Pedra, kteří majitelky varují před tajnou návštěvou místokrále Dona Andrése. Jelikož je podnik místrokrálem považován za Národní kabaret, který štědře podporuje, musí majitelky narychlo připravit kulturní program, v rámci něhož vystoupí i dva potulní zpěváci Perikola a Piquillo. Místokrál se do temperamentní Perikoly namístě zamiluje a nabídne jí odchod ke svému dvoru. Ambiciózní Perikola souhlasí a písemně se loučí s žárlivým Piquillem. Poté Don Andrés zaúkoluje své kumpány, aby našli vhodného muže, který by se s jeho novou vyvolenou mohl naoko oženit. Rád by z Perikoly učinil svou dvorní dámu, ale tento post může zastávat jen vdaná žena. Pánové narazí na opuštěného Piquilla, který nalomen jejich argumenty i notnou dávkou alkoholu se sňatkem s neznámou dámou souhlasí. Celé osazenstvo taverny je tak svědkem bláznivé svatby.

Druhý den se Piquillo probouzí z kocoviny, zcela zmaten narážkami klevetivých dvorních dam. Je šokován, že se stal stínovým manželem místokrálovy nové milenky. Nakonec ale souhlasí s účinkováním na obřadu uvedení své manželky ke dvoru. Když však zjistí, že místokrálovou milenkou je jeho milovaná Perikola, začne zuřit a veřejně urazí ji i celý dvůr, načež je na místokrálův příkaz uvězněn. V žaláři pak Piquilla navštíví sama Perikola, aby mu vše vysvětlila. Do vězení se však vypraví i místokrál převlečený za žalářníka, čímž se celá situace komplikuje. Jak vše dopadne a který z obou zamilovaných pánů nakonec krásnou zpěvačku získá, to již záleží na rozhodnutí diváků…

„Opereta má velmi krásné melodie a svižný rytmus. Při pozorném poslechu v ní lze nalézt tóny jiných známých skladatelů, například Mozarta nebo Rossiniho, které Offenbach cituje a svým vlastním způsobem interpretuje,“ říká autor hudebního nastudování a odborník na Offenbachovu tvorbu Caspar Richter. “Protože se nám ale finále zdálo poněkud nevýrazné, byly to jen řeči a pak konec, převzali jsme zakončení z jiné Offenbachovi operety, Mostu vzdechů. Offenbach svá díla často měnil a my jsme tento způsob převzali. Nové je i libreto, které pro brněnské divadlo ve spolupráci s režisérem Tomášem Studeným napsal Jakub Kruliš,” vysvětluje dirigent Richter.

Jacques Offenbach: PERIKOLA (La Périchole)

Libreto: Henri Meilhac, Ludovic Halévy
Český text: Jakub Kruliš za spolupráce Tomáše Studeného
Hudební nastudování: Caspar Richter
Dirigent: Caspar Richter, Pavel Šnajdr
Režie: Tomáš Studený
Scéna: Eva Jiřikovská
Kostýmy: Kateřina Kerndlová
Sbormistr: Josef Pančík
Choreograf: Hana Košíková
Dramaturg: Jakub Kruliš

Osoby a obsazení

Don Andrès de Ribeira: Jevhen Šokalo, Jan Šťáva
Hrabě Miguel de Panatellas: Zoltán Korda, Petr Levíček
Don Pedro de Hinoyosa: Petr Císař, Jiří Brückler
Piquillo: Ondřej Koplík, Jozef Graf, Josef Moravec, Ondrej Šaling
1. notář: Ivo Musil, Milan Řihák
2. notář: Martin Pavlíček, Tomáš Krejčiřík
Perikola: Jana Wallingerová, Veronika Hajnová Fialová
Guadalena: Jana Tajovská Krajčovičová, Tereza Merklová Kyzlinková
Berginella: Lucie Kašpárková, Andrea Široká
Mastrilla: Adriana Hlavsová, Václava Krejčí
Manuelita: Martina Králíková, Alena Nevimová
Frasquinella: Alena Sobolová, Jana Jelínková
Brambilla: Jitka Zerhauová, Aneta Petrasová
Ninetta: Hana Kopřivová, Radka Hudečková
Starý vězeň: Jaroslav Kuneš, Jiří Pištěk

Premiéra 6. ledna 2012 v Janáčkově divadle v Brně

Foto: Národní divadlo Brno