Takřka přesně pětačtyřicet let po newyorské premiéře zazní na jevišti Východočeského divadla v Pardubicích slavný americký muzikál Muž z kraje La Mancha. Je pod ním podepsáno autorské trio Mitch Leigh (hudba), Dale Wasserman (libreto) a Joe Darion (texty písní).

Muzikálový příběh na nestárnoucí quijotovské téma volně vychází z nejznámějšího románu Shakespearova současníka Miguela de Cervantese. Děj přivádí diváky do sevillského vězení, kde Cervantes se svým věrným sluhou čeká na inkviziční soud. Aby obstál před spoluvězni, rozehrává s nimi svoji hru o potulném rytíři smutné postavy Donu Quijotovi, věčném snílkovi, jehož boj s větrnými mlýny obyčejní smrtelníci dodnes považují za čiré bláznovství. Příběh autora i jeho románového hrdiny se symbolicky protnou v touze ochraňovat slabé a snít neuskutečnitelné sny. Právě v tom je jeho věčné poselství, neboť kousek snílka je snad v každém z nás….

V Pardubicích se muzikálového Dona Quijota ujal jeden z nejvyhledávanějších specialistů, režisér Petr Novotný, který jej režíroval už před pěti lety v Plzni. Také tehdy si za spolupracovníky zvolil scénografa Ivo Žídka a choreografa Vlastimila Červa. Za svoji nehynoucí popularitu muzikál vděčí i skladateli Leighovi, jehož songy, velmi volně vycházející ze španělských rytmů, jsou melodicky snadno čitelné a dobře zapamatovatelné. Dílo získalo řadu prestižních ocenění, včetně ceny Tony za nejlepší muzikál.

„Muž z kraje La Mancha má i v Čechách velkou inscenační tradici, v posledních patnácti letech se hrál v osmi divadlech, kromě jedné výjimky vždy v činoherních souborech. Tento muzikál je totiž výsostně herecký, nabízí krásné příležitosti činoherním hercům. To však neznamená, že na ně neklade vysoké nároky na pěveckou dovednost, právě naopak. Když budou diváci odcházet z divadla, v hlavách jim jistě uvíznou dvě tři melodie, na které nezapomenou,“ uvádí dramaturgyně Jana Uherová.

M.Leigh – D.Wasserman – J.Darion: MUŽ Z KRAJE LA MANCHA

Překlad: Ivo Havlů
Režie: Petr Novotný
Scéna: Ivo Žídek j. h.
Kostýmy: Roman Šolc j. h.
Dramaturgie: Jana Uherová j. h.
Choreografie: Vlastimil Červ j. h.
Korepetice: Radek Škeřík

OSOBY A OBSAZENÍ:

Cervantes / Don Quijote: Ladislav Špiner
Sluha / Sancho: Jiří Kalužný
Aldonza: Kristina Jelínková
Kapitán inkvizice: Alexandr Postler
Guvernér / Hospodský: Josef Vrána
Vévoda / Dr. Carrasco: Jan Musil
Farář: Martin Mejzlík
Antonia: Martina Sikorová
Hospodyně: Dagmar Novotná
Lazebník: Josef Pejchal
Pedro, předák mezkařů: Radek Žák
Maria, manželka Hospodského: Ludmila Mecerodová

Premiéra ve Východočeském divadle v Pardubicích v sobotu 18. prosince od 19 hodin.

Foto: VČD Pardubice – Michal Klíma