V pardubickém Výchočeském divadle se úspěšně zabydlel svébytný žánr, minimuzikál. Už dnes večer zazní na Malé scéně ve dvoře již třetí z řady oblíbených „populárně naučných přednášek“, na kterých se diváci společně s herci vydávají po stopách různých hudebních žánrů. Rekonstrukcí osudů prototypu rokenrolového krále jménem Benny Rock´n´Roll Star nás provedou známí „akademici“ (nikoli divadelníci!) Kristina Jelínková, Jiří Kalužný a Jiří Šlupka Svěrák, kteří v minulosti již zmapovali životní příběh Mississippi Blues Bena a zpěvného zbojníka Janíka. Členové alternativní Akademie hudebních věd k sobě tentokrát přizvali ještě akademického nováčka Josefa Vránu a kapelu Na tahy! alias Můžete si za to sami! alias Benny Rock´n´Roll Band, která nám v režii Jiřího Seydlera předvede pořádnou rokenrolovou smršť.

Sami autoři v rozhovoru se Zdeňkem Janálem odpovídají, jak vlastně nápad minimuzikálků vznikl:

Seydler: “Bavili jsme se spolu asi před sedmi lety, že bychom si udělali něco úplně mimo, tedy off-Pardubice, off-kamenné divadlo – a vymysleli jsme si Mississippi Blues Bena, kterého jsem psal na základě knížky o blues od Jirkova kamaráda Michala Šandy. Vzal jsem z ní několik situací a dále psal podle svého. Chtěli jsme ho původně hrát v Praze se Zdeňkem Maryškou a Evou Elsnerovou, ale nakonec jsme to kvůli problémům s termíny nedozkoušeli. Nabídli jsme to pak tady v Pardubicích a najednou se z off-Pardubic staly in-Pardubice…”
Šlupka: “Protože i Petr Dohnal chtěl, abychom udělali něco menšího.”
Seydler: “A protože nás to strašně bavilo, a snad i diváky, vymysleli jsme druhý díl – Janík, hojahoj, zbojník!. Stylizovanost do „drsné Ameriky“ vystřídala stylizace pohádková. Bavilo mě to, protože lidová muzika pro mě byla něco úplně nového, já miluju blues, rock’n’roll, rockovou muziku, kterou jsem se snažil i hrát, lidovky jsem nikdy neposlouchal…”
Šlupka: “Ale já jo!”
Seydler: “Jirka byl do lidové muziky zamilovaný, takže ji dělat chtěl. Pak jsem se probíral písněmi a všemožnými legendami a sestavil určitý příběh. Nyní se vracíme opět do té drsnější Ameriky…”

Zaroveň tvůrci inscenace dodávají, že se diváci mohou těšit na sedmnáct zcela původních písniček a snad vtipný, tentokrát trochu peprnější text.

Jiří Šlupka Svěrák – Jiří Seydler: BENNY ROCK’N‘ROLL STAR

Režie: Jiří Seydler
Hudba a korepetice: Jiří Šlupka Svěrák
Scéna: Vladimír Chmelař
Kostýmy: Tomáš Kypta
Dramaturgie: Jana Pithartová

Hrají:
Kristina Jelínková
Jiří Kalužný
Josef Vrána
Jiří Šlupka Svěrák

Kapela:
Jiří Šlupka Svěrák
Jiří Kalužný
Josef Vrána
Vladimír Chmelař
Jiří Kadlec
Jiří Seydler

Foto: VCD, Radovan Šťastný