Ačkoliv třináctičlenná výběrová komise na post ředitele Divadla J. K. Tyla v Plzni se již sešla a projednala návrhy na nové kandidáty, není ještě znám datum jednání, na němž by měli její členové definitivně vybrat nového ředitele DJKT Plzeň, tentokrát v uzavřeném výběrovém řízení. Komise oslovila pěti kandidátů, z nichž tři jsou uchazeči z minulého otevřeného výběrového řízení. Stávající ředitel DJKT Ilja Racek, šéf operního souboru DJKT Ilja Šmíd a ředitel Divadla F. X. Šaldy v Liberci Martin Otava. Spolu s nimi komise oslovila dva nové kandidáty – uměleckého šéfa Divadla na Vinohradech a v minulé sezóně šéfa plzeňské činohry Juraje Deáka a někdejšího dlouholetého ředitel Divadla pod Palmovkou Petra Kracika. Podle našich informací se však Petr Kracik o vedení plzeňského pětisouborového divadle ucházet nechce. Další dva uchazeče z prvního otevřeného výběrového řízení – Karla Drgáče (prvního ředitele Státní opery Praha a operního režiséra) a Tomáše Šimerdu (rovněž operního režiséra a mimo jiné někdejšího ředitele Divadla opery a baletu v Ústí nad Labem) již nyní komise znovu neoslovila.

Náměstkyně plzeňského primátora a předsedkyně komise Eva Herinková nechce situaci nijak komentovat. Uvedla pouze to, že nyní komise čeká na reakci kandidátů a jakmile ji bude mít, určí termín nového výběrového řízení. „Uskuteční se v prosinci,“ konstatovala pouze.

Jen pro připomenutí celkové situace – po veřejném výběrovém řízení, v němž nikdo z kandidátů neuspěl, bylo vypsáno nové, tentokrát uzavřené výběrové řízení. „Komise podmínky výběrového řízení lehce pozměnila, nově klade větší důraz na návrh provozování nové divadelní budovy. Je to zkrátka jiný prostor, o jehož využití by měl mít nový ředitel jasno a měl by ukázat svoji kreativitu,“ uvedla. Do konce prosince by mělo být definitivně o řediteli rozhodnuto.

Ilustrační foto: Vítězslav Sladký (stavba nové divadelní budovy)