Novou divadelní sezónu s letopočtem 2015/16 v Národním divadle moravskoslezském zahájí tentokrát soubor opereta/muzikál, a to koncertem s názvem VOLÁ LONDÝN. Během dvou hodin uslyší diváci ukázky z nejvýznamnějších muzikálů britské provenience. Velké pozornosti se například dočkají populární díla Andrewa Lloyda Webbera, z nichž zazní prakticky všechny slavné hity. Není divu – nekorunovaný král britského muzikálu je v Ostravě velmi frekventovaným autorem, v Divadle Jiřího Myrona už diváci mohli vidět jeho Josefa a jeho úžasný pestrobarevný plášť i Evitu, v loňské sezóně pak velkolepou muzikálovou adaptaci známého filmu Sunset Boulevard. V letošní sezóně se k velkým inscenacím přidá ostravská premiéra legendární rockové opery Jesus Christ Superstar.

Nezastupitelné místo na londýnském West Endu má také další slavná dvojice. Tandem Alain Boublil & Claude-Michel Schönberg stvořil tituly, které snad nepotřebují žádný komentář: Bídníky (Les Misérables), nejhranější muzikál na světě, a také Miss Saigon, jež patří nejen na londýnském West Endu k vůbec nejpopulárnějším dílům. Textaře Alaina Boublila dokonce v roce 2010 hostilo ostravské divadlo, když se s českým inscenačním týmem podílel na světové premiéře nové podoby muzikálu Marguerite. Ten napsal společně s proslulým jazzovým klavíristou Michelem Legrandem.

„Název Volá Londýn jsme si vypůjčili z krátké scénky, jež se odehrává v muzikálu Marguerite. Právě tohle dílo před časem odstartovalo novou éru našeho souboru. Hlavní hrdinové, jazzoví muzikanti, tam poslouchají britský rozhlas a kromě důležitých zpráv je fascinuje také hudba, která plyne z rádia,“ uvádí šéf souboru opereta muzikál Patrick Fridrichovský a dodává: „Náš koncert by měl složit poklonu tomu nejlepšímu ze slavné éry britského muzikálu superlativů. Ten především v 70. a 80. letech minulého století zrodil díla, která i dnes vzbuzují zájem a nadšení diváků na celém světě.“

Koncertní program Volá Londýn uvede NDM v této sezóně pouze dvakrát. Premiéra koncertu se uskuteční 30. srpna 2015 v 18.30 hodin v Divadle Jiřího Myrona, repríza pak 10. září 2015. Slavné hity zazní v hudebním nastudování Jakuba Žídka, dramaturgii Michaela Prostějovského a v režii Gabriely Petrákové. Diváci se mohou těšit na orchestr operety/muzikálu a Hanu Fialovou, Martinu Šnytovou, Tomáše Savku, Romana Haroka, Sylvii Holečkovou, Lukáše Vlčka, vokální skupinu 5PAK a další.

Ilustrační foto: Martin Popelář (Evita), Radovan Šťastný (Marguerite) a divadelní plakát