kdybytisicklarinetu

Návrat filmové legendy na jeviště

První premiérou muzikálového souboru Divadla J.K. Tyla v Plzni bude legendární hudební komedie žijící legendy divadla SEMAFOR Jiřího Suchého se skvělou hudbou Jiřího Šlitra v režii a úpravě Ondřeje Lážnovského Kdyby 1000 klarinetů. Ten už v minulosti nastudoval v Plzni crazy muzikál Sugar. Premiéra se uskuteční v Novém divadle 24. září 2016. Do západočeské metropole se Klarinety vrací po dvaatřiceti letech.

Slavná divadelní hra měla premiéru 9. prosince 1958 v nově založeném a následně velmi slavném Divadle Na Zábradlí, které v podstatě “Klarinety” otevíraly. Děj tohoto proslaveného  muzikálu je postaven na groteskní antimilitantní situaci, kdy se zbraně promění v hudební nástroje. Jednoduchý příběh je rámcem pro písničkovou revue – jeden z vojínů se nechce podřizovat nesmyslným rozkazům velitelů a opustí armádu. V přestrojení se schová ve škole v blízkém městečku. Armáda po něm pátrá jako po zběhovi a míní s ním řádně zatočit. Dochází však ke zmíněnému zázraku a vojáci si uspořádají estrádu přímo za účasti televizního štábu. Zjišťují, že hudba je zábavnější, než nesmyslné zabíjení.

Podle původní hry vznikl v roce 1964 populární český hudební film režisérů Jána Roháče a Vladimíra Svitáčka. V něm excelovala celá tehdejší špička pop music (Karel Gott, Waldemar Matuška, Eva Pilarová, Jiří Suchý, Hana Hegerová…) i řada tehdy velmi slavných herců, jako byl Vlastimil Brodský, Jiří Menzel, Martin Růžek nebo Jana Brejchová. Kapela byla složená ze špičkových muzikantů, z nichž jmenujme alespoň Ladislava Štaidla, Rudolfa Rokla a Ferdinanda Havlíka. Přesto neměl filmový muzikál zpočátku takový úspěch, jak se očekávalo, za což mohl jiný hudební film, Starci na chmelu. Jednak byl na plátna kin uveden o něco dříve, druhak byl barevný. Byla to však prohra dočasná, neboť čas prověřil kvality a film patří k tomu nejpovedenějšímu, co bylo u nás v daném žánru natočeno.

„Klarinety byly úspěšné, ale Starci veleúspěšní. Ani kritikou nebyl film jednoznačně přijatý. Znovu byl nasazen až v sedmdesátých letech, a to už jeho uvedení bylo triumfální. Z mnoha měst mi lidé psali, že se v průběhu filmu tleskalo a na konci byl potlesk vestoje,” nechal se před časem slyšet Jiří Suchý.

„Hudbu k textům zkomponovalo kromě J. Šlitra ještě několik dalších autorů. Tato různorodost zajistila vzácnou syntézu scének, písniček a monologů, která se vzpírala jakémukoli zařazení do stávajících žánrových kategorií. Snímek Kdyby tisíc klarinetů byl ve své době jeden z nejdražších barrandovských projektů – jeho realizace stála sedm miliónů korun československých! Vyznačoval se i neobvyklou metráží – sto třicet osm minut. Do kin uprostřed „zlatých let šedesátých“. Dnes jsou Klarinety označovány nálepkou legendární filmový muzikál. Plzeňské nastudování komedie Kdyby 1000 klarinetů v úpravě režiséra Ondřeje Lážnovského vychází z původní divadelní hry z roku 1958 a zejména pak z verze z roku 1980. Zde se objevuje postava PÁNA V CYLINDRU – DEUS EX MACHINA, který vytvoří velkou proměnu KASÁREN v DIVADLO,“ uvádí lektorka dramaturgie Lucie Wotavová.

 

Ilustrační foto: Repro redakce