Tak jako život sám. Ale hlavně to bude škola veselá, vonící dávnými dobami školních lavic, inkoustu v kalamářích, škola penálů, mokrých žínek a křídy, škola kožených aktovek. S takovými přišli protagonisté nově studované inscenace na tiskovou konferenci Městského divadla v Brně, která se konala 2. září v klubu divadla. Hudební komedie vychází z divadelní hry Škola základ života Jaroslava Žáka, kterou upravila a zároveň inscenuje režisérka Hana Burešová. Premiéry v MDB se uskuteční na Činoherní scéně 11. a 12 září 2010.
Bude to v podstatě činohra, tak jak jí Jaroslav Žák napsal. Mnozí si jistě myslí, že půjde o adaptaci slavného filmu, ale faktem je, že nejdříve vznikla divadelní hra, objednaná v roce 1937 Burianovým „Déčkem“ a až následně byl podle hojně navštěvované hry pořízen film.

Oprávněně se však tato stručná pozvánka objevuje na webu o hudebním divadle. Oni totiž herci – studenti budou na scéně hrát, a to jako živá kapela, přičemž ne všichni umí na nějaký ten nástroj. Teprve se hrát učí, pod vedením dirigenta Karla Cóna. Takže jsme všichni jako diváci velmi zvědaví… Herci Městského divadla již nejednou dokázali svou všestrannost a umělecké nadání. Hraní, zpívání, tanec, to jim opravdu jde, a profesionálně. Ale hraní na hudební nástroje? Nechme se překvapit. Rád o té produkci po premiéře budu co nejobjektivněji informovat…

Jak již bylo uvedeno, inscenaci připravuje režisérka Hana Burešová, dramaturgicky se na ní podílel Štěpán Otčenášek. Scénu navrhl David Marek, kostýmy Samiha Maleh. O hudební nastudování se stará dirigent Karel Cón, o choreografii Jana Hanušová. V oblíbené komedii si zahrají Petr Štěpán (buřič a odbojník Jindra Benetka), Igor Ondříček (fotbalový idiot Tonda Holous), Viktor Skála (repetent a záškolák Áda Čuřil), Milan Němec (básník a estét Dandy Boukal), Vojtěch Blahuta (šplhoun Václav Krhounek), Alan Novotný (věčný čtenář Karel Peterka), Hana Holišová (správná žába Anda Pařízková), Ivana Skálová (třídní kráska Irma Jánská), Lenka Janíková (tiché děvčátko Marta Nováková), Jan Mazák (češtinář a třídní sexty Kolísko), Zdeněk Junák (latinář a němčinář Lejsal), Ladislav Kolář (matikář Gábrlík), Martin Havelka (profesor chemie a fyziky Camfourek), Irena Konvalinová (dějepisářka Suchánková), Ivana Vaňková (suplentka Boženka Lachoutová), Karel Mišurec (ředitel gymnázia), Josef Jurásek (školník) a Zdeněk Bureš (školní inspektor).

Foto: Jef Kratochvil

1) Ladislav Kolář a Karel Mišurec
2) Igor Ondříček, Viktor Skála, Petr Štěpán, Alan Novotný a Milan Němec
3) Učební pomůcka a Josef Jurásek
4) Půvabné studentky – Lenka Janíková, Hana Holišová a Ivana Skálová