Opery současných hudebních skladatelů se na česká jeviště dostávají zřídka. Proto bude jistě česká premiéra Sluhy současného italského hudebního skladatele Marca Tutina na jevišti Velkého divadla v Plzni výjimečnou hudební událostí. V rámci celosvětové soutěže Opera Competition and Festival toto dílo s orchestrem a čtyřmi pěvci nastudoval dirigent Jiří Petrdlík, který ne nepodstatnou část své umělecké kariéry věnuje žánru muzikálu a operety (diriguje na scénách v Plzni, Brně, Varšavě a v dalších městech).

Celosvětová soutěž Opera Competition and Festival, pořádaná již třetím rokem maďarskou produkční společností Armel, má v bezpočtu pěveckých soutěží specifické postavení. Jejím cílem není pouze vyhledávat nadějné mladé zpěváky, ale zaměřuje se na komplexní scénický projev, který lze ovšem posoudit pouze v rámci plnohodnotné operní inscenace. Pro letošní ročník bylo tedy zvoleno pět titulů, které budou nastudovány v pěti partnerských operních domech: Verdiho La Traviata v krakovské Opeře, Racek Thomase Pasatiera v Dicapo Opera Theatre v New Yorku, Prokofjevův Ohnivý anděl v Csokonai Színhás v Debrecenu, Veslefrikk Knuta Vangeho v Den Nye Opera v Bergenu a konečně Sluha Marca Tutina v Divadle J. K. Tyla v Plzni.
V každé inscenaci jsou určeny tři soutěžní role a pro ně byli již v prvním kole v každém z míst, kde se postupně odehrávalo (New York, Paříž, Budapešť, Moskva, Bergen) vytipováni nejvhodnější představitelé. Ti se pak o roli utkali ve 2. kole v polovině května 2010 v Szegedu, kde porotu tvořili režiséři soutěžních inscenací. Za Plzeň tedy Luděk Golat, výběru byli účastni i ředitel DJKT Jan Burian a šéf opery Jiří Pánek. Tady bylo ustanoveno již definitivní obsazení soutěžních rolí, ze 42 účastníků vzešlo 13 finalistů. Inscenace budou mít v průběhu září 2010 premiéru vždy v místě svého nastudování, finálové klání se odehraje v Szegedu v rámci dvoutýdenního festivalu 3. – 17. listopadu 2010. Mezinárodní porota v závěru udělí ceny za nejlepší mužský a nejlepší ženský výkon. Všechny uvedené inscenace zhlédnou díky televizním stanicím Mezzo a Duna příznivci opery na celém světě.

Marco Tutino, narozený v roce 1954 v Miláně, patří k úspěšných italským skladatelům. V roce 1985 byla v Janově uvedena jeho první opera Pinocchio, určená pro dětské diváky. O dva roky později následoval Cyrano podle známé hry Edmonda Rostanda. V září 1990 byla v Livornu uvedena opera La Lupa (Vlčice), napsaná jako jednoaktovka ve veristickém stylu. Tu v roce 2008 s velkým úspěchem uvedl režisér Luděk Golat v české premiéře na scéně Národního divadla moravskoslezského v Ostravě a rok později pro velký úspěch přidal i další autorovu operu Vita.

Jak nám sdělil dramaturg souboru opery DJKT Plzeň Zbyněk Brabec, děj opery nás zavádí do Londýna v šedesátých letech minulého století. Mladý, dobře situovaný muž jménem Tony Williams, který žije se svou snoubenkou Sally Grantovou, si jednoho dne najme Hugo Barretta jako svého sluhu. Ten se zdá být věrným a schopným zaměstnancem, ale Sally se moc nezamlouvá a žádá Tonyho, aby sluhu propustil. Ten s tím nesouhlasí, protože se stále více dostává pod Barrettův vliv. Barrett do domu přivede dívku Veru, s níž má Tony nakonec krátký poměr. Když však Tony jednoho dne zjistí, že Vera spí s Barrettem, oba propustí. Tonny se později setkává s Barrettem v hospodě a znovu ho najme, protože mu chybí. Barrett toho využije a postupně si vymění pozici se svým pánem. Později Barrett přivede do domu další dívku Mabel, která bude žít s Tonym a Barrettem v jakémsi milostném společenství. Sally si uvědomuje, jakým nesprávným směrem se Tonyho život ubírá, ale přesto mu nabízí, aby se nastěhoval k ní a žil s ní. Tony ale odmítá, už je příliš závislý na Barrettovi.

Opera DJKT uvede Tutinovu operu v české premiéře v anglickém originále s českými titulky a v mezinárodním obsazení, kde čtveřici postav ztvární Peter Furlong (USA), Alexey Bogdanchikov (Rusko), Camille Dereux (Francie) a Jana Tetourová (ČR).

Marco Tutino: SLUHA

Hudební nastudování a dirigent: Jiří Petrdlík
Režie: Luděk Golat
Scéna: Jaroslav Malina
Kostýmy: Helena Anýžová
Dramaturgie: Zbyněk Brabec

Sally Grant : Jana Tetourová
Tony Williams: Peter Furlong
Barrett: Alexey Bogdanchikov
Vera / Mabel: Camille Dereux

Premiéra ve Velkém divadle v Plzni dne 11. září od 19 hodin.

Foto: Marta Kolafová
1, 2) Camille Dereux (Vera) a Peter Furlong (Tony Williams)
3) Peter Furlong s Janou Tetourovou (Sally Grant)
4) Záběr z opery, orchestr diriguje Jiří Petrdlík

Další informace o inscenacích DJKT Plzeň a kontakt na prodejce vstupenek naleznete zde:
DJKT Plzeň
Předprodej vstupenek DJKT Plzeň