Dopolední tiskovou konferencí a večerním představením opery Adriana Lecouvreur včera odstartovala v plzeňském Divadle J.K. Tyla již 146. divadelní sezona. Jak v úvodu setkání s novináři poznamenal ředitel divadla Jan Burian, čtyři umělecké soubory letos uvedou 17 premiér – 6 činoher, 5 oper, 4 muzikály či operety a 2 balety. Diváci se mohou těšit na 3 české premiéry, ke kterým patří moderní opera Sluha, americký muzikál Gypsy a varietní iluze Bronislava Roznose Cabaret Ragtime. Plných jednatřicet titulů zůstává v repertoáru z předchozích sezon. Celkem se tedy v sezoně 2010/11 bude na třech jevištích střídat 48 inscenací z nejširšího žánrového spektra. DJKT Plzeň tak patří tradičně k nemnoha divadlům s tak bohatou repertoárovou nabídkou nejen v rámci Čech, ale celé Evropy.

Hned první premiéra nové sezony má ambice stát se mimořádnou událostí. 11. září se na scéně Velkého divadla odehraje v rámci celosvětového projektu Opera Competition and Festival česká premiéra opery současného italského skladatele Marca Tutina Sluha s mezinárodním pěveckým obsazením. Hned v dalším týdnu bude zahájen již 18. ročník Mezinárodního festivalu Divadlo (14. – 23. září), jehož je DJKT Plzeň spolupořadatelem. Domácí scéna se letos představí muzikálem Spamalot, který měl ve Velkém divadle v březnu českou premiéru a sklízí mimořádný ohlas diváků. Dalším slavnostním dnem letošního podzimu pak bude 31. říjen, kdy oslavíme 145. výročí stálého českého divadla v Plzni. A protože první sezonu zahájilo představení Shakespearova Romea a Julie v režii Pavla Švandy ze Semčic (1. listopadu 1865), připomeneme si toto výročí stejným titulem, tentokrát v režii Jana Buriana. Po představení se pak hosté a diváci setkají se současnými i emeritními členy všech souborů.

Po řediteli Janu Burianovi dostali slovo umělečtí šéfové jednotlivých souborů Roman Meluzín (muzikál a opereta), Jiří Pánek (opera), Pavel Pavlovský (činohra) a Jiří Pokorný (balet), aby novinářům představili nové inscenace nadcházející sezony. Diváci se mohou těšit na tyto premiéry:

MUZIKÁL A OPERETA

J.DiPietro – J. Roberts: Miluji Tě, ale…
J.Styne – S.Sondheim – A.Laurent: Gypsy
Johann Strauss: Netopýr
J.Kalaš – F.Vlček – B.Zeman: Fantom Morrisvillu

OPERA

Marco Tutino: Sluha
Antonín Dvořák: Jakobín
B.Martinů: Ženitba – G.Puccini: Gianni Schicchi
Giuseppe Verdi: Rigoletto
Gioacchino Rossini: Turek v Itálii

ČINOHRA

Louis Nowra: Noc bláznů
G.S.Kaufman – M.Hart: Přišel na večeři
Norman Robbins: Hrobka s vyhlídkou
Pedro Calderón de la Barca: Život je sen
Edward Albee: Koza aneb Kdo je Sylvie?
Friedrich Dürrenmatt: Fyzikové

BALET

M. Jarré – L.Vaculík: Zvoník u Matky Boží
Bronislav Roznos: Cabaret Ragtime

Foto: Pavel Křivánek
1) Šéf muzikálového souboru Roman Meluzín s ředitelem DJKT Plzeň Janem Burianem
2) Roman Meluzín, Vítězslav Sladký a tisková mluvčí DJKT Plzeň v družném rozhovoru
3) Roman Meluzín v palbě otázek

Další informace o inscenacích DJKT Plzeň a kontakt na prodejce vstupenek naleznete zde:
DJKT Plzeň
Předprodej vstupenek DJKT Plzeň