Hudební komedie Škola základ života ve zpracování režisérky Hany Burešové patří od své premiéry v září 2010 k velmi úspěšným inscenacím. Aplaudovaly jí už tisíce diváků, vyhrála Grand festival smíchu v Pardubicích (ocenění Komedie roku 2010) a nyní zamíří i k televizním konzumentům tradičních divadelních večerů – hru zařadila do vysílání ve čtvrtek 12. dubna od 21:05 Česká televize na ČT2.

Přestože se Škola hraje v Brně na Činoherní scéně a z původní divadelní hry také vychází, jedná se o plnohodnotnou hudební komedii, ve které se herci dokonce chopí hudebních nástrojů a sami na jevišti muzicírují. Jaroslav Žák své slavné dílo, které následně proslavil nesmrtelný film, napsal v roce 1937 pro “Déčko” E.F. Buriana. Autor, sám středoškolský učitel, vycházel při psaní komedie z vlastní humoristické prózy Študáci a kantoři, jež se těšila u dobových čtenářů mimořádnému ohlasu. Vpravdě kultovní hlášky, jako „Co je štěstí? Muška jenom zlatá!“ „Teď vám názorně předvedu, jak se básník stává trpaslíkem,“ „Snědl jsem párek nevalné chuti a nepřišlo mi volno“ jsou dodnes citovány napříč generacemi.

Žákova divadelní verze se stala rovněž základem adaptace Hany Burešové, do níž jsou navíc dějově zakomponovány populární písničky třicátých let, které v inscenaci živě hraje a zpívá studentská kapela. V záznamu divadelní inscenace Městského divadla Brno televizní diváci uvidí na jevišti řádit Petra Štěpána (buřič a odbojník Jindra Benetka), Igora Ondříčka (fotbalový idiot Tonda Holous), Viktora Skálu (repetent a záškolák Áda Čuřil), Milana Němce (básník a estét Dandy Boukal), Vojtěcha Blahutu (šplhoun Václav Krhounek), Alana Novotného (věčný čtenář Karel Peterka), Hanu Holišovou (správná žába Anda Pařízková), Ivanu Skálovou (třídní kráska Irma Jánská), Lenku Janíkovou (tiché děvčátko Marta Nováková), Jana Mazáka (češtinář a třídní sexty Kolísko), Zdeňka Junáka (latinář a němčinář Lejsal), Ladislava Koláře (matikář Gábrlík), Martina Havelku (profesor chemie a fyziky Camfourek), Irenu Konvalinovou (dějepisářka Suchánková), Ivanu Vaňkovou (suplentka Boženka Lachoutová), Karla Mišurece (ředitel gymnázia), Josefa Juráska (školník) a Zdeňka Bureše (školní inspektor).

Foto: Jef Kratochvil