Robin Hood – mýty a legendy

Robin Hood je archetypem anglického lidového hrdiny. Podobně jako slovenský Jánošík bohatým bral a chudým dával. Podle původní pověsti žil se svojí družinou v Sherwoodském lese nedaleko dnešního Nottinghamu na přelomu 12. a 13. století. Z této doby se však zachovaly jen kusé zmínky o jeho osobě. Od počátku 16. století je pak jeho postava ztotožňována se šlechticem Robertem z Loxley. Celá legenda je značně ovlivněna dvěma romány – dětskou publikací The Merry Adventures of Robin Hood Howarda Pyla a známou knihou Waltera Scotta Ivanhoe.
Robert z Loxley byl středověkým šlechticem, který za vlády Richarda Lví srdce přišel o veškerý majetek. Zázračně vynikal v lukostřelbě. Záhy odešel do Sherwoodského lesa, kde se skupinou uprchlíků spřádá plán, jak se pomstít těm, kteří ho připravili o majetek. Začínají loupit – kdykoli projíždí kolem nějaký zbohatlík, Robert, již zvaný Robin Hood, jej se svojí bandou jeho “zátěže” zbaví. Zlato pak rozhazovali chudákům. Na dopadení Robina byla vypsána odměna 1000 liber. Rizikem pro udatného zbojníka byla především láska k Marianě, králově sestřenici, která se měla provdat za nottinghamského šerifa. Ten po Robinovi pátral tak usilovně, že nechal uspořádat lukostřeleckou soutěž. Aniž by byl v převleku poznán, vyhrává Robin stříbrný šíp. V Sherwoodském lese jej vítá Mariana, která se převlékla za páže a utekla z paláce. Uzavírají tajně sňatek.
Jednoho dne se Robin vydává k motlitbě do kláštera. Znovu na něj byla vypsána obrovská odměna. A klášter zoufale potřebuje peníze… Matka představená jej poznává a slibuje mu očištění. Podává mu neznámý nápoj, po kterém Robin usíná. Mezitím mu tato „dobrá duše“ podřezává žíly. Robin z posledních sil zatroubí na svůj slavný roh a přivolává Marianu, která jej ošetřuje. Slavný zbojník však tuší brzký konec a posledním šípem si protne srdce. Umírá Marianě v náručí. Na jeho hrob byl položen kámen, na kterém dodnes stojí: ZDE ODPOČÍVÁ ROBIN HOOD. CHUDÝ SE PŘED NÍM KLANĚL. BOHÁČ SE HO BÁL.

Robin Hood – film

Téma anglického hrdiny bylo pochopitelně mnohokrát zfilmováno. Poprvé už v roce 1938. Největší slávy se ovšem dočkalo akční zpracování Kevina Reynoldse z roku 1991 s Kevinem Costnerem v titulní roli. Letos zcela nově legendu natočil Ridley Scott, který do hlavní role obsadil Russella Croweho. Režisér s příběhem naložil po svém: Už tak chudá Anglie financovala ambiciózní křížové výpravy svého krále Richarda. V řadách jeho vojsk hájil problematickou čest Anglické koruny i bezejmenný lučištník Robin (Russell Crowe). Ten se stane očitým svědkem smrti krále při obléhání francouzského hradu a spolu s několika kumpány se rozhodne na vlastní pěst dostat se po letech trmácení světem co nejrychleji domů. Ocitá se v hrabství Nottingham, které ovládá šerif (Matthew Mcfadyen). Málokdo se mu dokáže vzepřít, jednou z výjimek je Lady Marion (Cate Blanchett), která spravuje panství svého tchána (Max von Sydow), zatímco její muž bojuje za krále. Situace se ještě zhorší po Richardově smrti, když na trůn nastoupí slabý král Jan s dvorním našeptávačem Gisbornem (Mark Strong), který tajně osnuje francouzskou invazi do země. Ve chvíli nejvyšší nouze ale přichází doba hrdinů. Hrdinů jako je Robin. Muž, který se pokusí naplnit prázdné pojmy jako právo, spravedlnost a národní hrdost…

Robin Hood – muzikál

Samozřejmě, ani lákavý příběh sherwoodského ostrostřelce neušel pozornosti muzikálových autorů. Zatím se prosadily zejména dvě verze – německá, jejímiž autory jsou Martin Doepke, Elke Schlimbach a Grant Stevens a italská muzikálová velkoprodukce z pera Beppe Datiho, Manuela Frattiniho a Christiana Ginepra, kterou uvedlo Teatro Verdi di Firenze a momentálně probíhá úspěšná tour muzikálu po významných operních scénách Itálie. Pro úplnost nesmíme zapomenout ani na operní zpracování tématu. Baladickou operu Robin Hood napsal americký hudební skladatel Reginald de Koven (1859-1920) na libreto Harryho B. Smitha pro chicagskou operu ve stylu klasických operetních produkcí Gilberta a Sullivana.
Jak celý příběh pojednal český hudební skladatel Ondřej Soukup a textařka Gabriela Osvaldová, se dozvíme už dnes. Slavnostní premiéry se uskuteční dnes a zítra v Divadle Kalich od 19 hodin.

Tvůrčí tým:
Hudba: Ondřej Soukup
Libreto a texty písní: Gabriela Osvaldová
Spolupráce na libretu: Miroslav Mirčev
Režie a choreografie: Ján Ďurovčík
Scéna: Martin Černý
Kostýmy: Roman Šolc
Light desing: Pavel Dautovský

Osoby a obsazení:
Robin z Loxley: Václav Noid Bárta, Ján Jackuliak, Jan Kříž
Lady Mariana: Lucia Šoralová, Nela Pocisková, Martina Bártová
Šerif z Nottinghamu: Kamil Střihavka, Martin Pošta, Zdeněk Podhůrský
Čarodějnice: Leona Machálková, Radka Pavlovčinová
Herne / Biskup z Nottinghamu: Petr Dopita, Petr Opava
Malý John: Jiří Zonyga, Petr Opava
Guy z Gisburnu / Hluchý skřet: Zdeněk Podhůrský, Antonín Moravec
Komorná Kitty: Alžběta Stanková, Michaela Doubravová, Marie Blahynková
Asiat: Jan Karásek, Bedřich Lévi
Mnich Tuck: Henrich Šiška, Michal Pleskot
Much: Viktor Polášek, Petr Novotný
Will Scarlet: Lukáš Kantor, Filip Gröger
Sam – Zajíc: Eric Fiala, Jiří Maršal, Kristián Pokorný
Slepý skřet: Richard Tesařík, Ivan Vodochodský, Petr Pečený
Andrew / král Richard Lví srdce: Petr Šudoma, Oldřich Smysl
Jack: Petr Kolář, Vojtěch Vlasák
Tanečnice: Daniela Lebedová, Anna Dvořáková, Zuzana Heréniyová, Zuzana Pokorná, Linda Huňáčková, Linda Hloušková

Foto: Josef Hrubý
1) Značně mužný Robin – Václav Noid Bárta s Luciou Šoralovou
2) Značně děsivá Čarodějnice – Leona Machálková
3) Značně zasněná Mariana – Nela Pocisková
4) Značně zubatá Komorná – Michaela Doubravová

Vstupenky na zmiňované představení můžete zakoupit zde.Ticketportal