Václav Havel je jedním z mála Čechů, jehož zná průměrný Američan. Většinou jako disidenta, prezidenta, politika. Teď mohou příznivci divadla ve Washingtonu poznat Havla i jako dramatika, a to překvapivě v podobě muzikálu s názvem Vanek Unleashed. Nová hra má za sebou úspěšnou premiéru i nadšené kritiky.

Představení vzniklo na základě Havlových Dopisů Olze a jeho hlavním hrdinou je Ferdinad Vaněk, divadelní alter ego Václava Havla. Dílo chce představit slavného Čecha ve všech rolích, kterými v životě prošel, prostřednictvím populárního aktéra jeho aktovek.

“Je to pohled na Václava Havla očima Ferdinanda Vaňka a jeho ženy Evy. A i když se občas velmi podobají, netvrdíme, že jde o přesný Havlův životopis. Chtěla jsem, aby americké publikum pochopilo, čím Havel procházel, zvlášť během pobytu ve vězení. A protože jsme v Americe, přizpůsobili jsme i formát našemu stylu. Tak vznikl originální muzikál,” vysvětluje spoluautorka a režisérka muzikálu Susan Galbraithová.

Vaněk a tři jeho jevištní souputníci – manželka Eva, herec Landovský a vnadná svůdkyně – zpívají, tančí a kombinují prvky klasické činohry, muzikálu i němého filmu. Hudbu k novému titulu složil Maurice Saylor, autor mnoha orchestrálních skladeb, songů, jedné opery a muzikálu A Doctor in the House (1991). Hudebním stylem navazuje Vanek Unleashed na tradiční americké muzikály, hlavní hity vzdáleně připomínají například songy z Producentů. V úlohách Vaňka (Havla), Landovského, Evy a vnadné blondýny vystupují Drew Valins, Ron Heneghan, Pamela Jusino a Meghan McCall. Produkci doprovází živá hudba a první diváky zaujal nejen filozofický přesah Havlových myšlenek, ale i typická americká show, která nabídla například vtipné choreografie slavných opileckých scén z Audience.

Zda Havel alias Vaněk může zaujmout coby muzikálová figura i české publikum, si autoři vyzkouší už za pár dní v Divadle Na Prádle v rámci pražského Fringe Festivalu. Hraje se 29., 30. a 31. května od 16.45h.

Foto: Hilsdon Photography