Už tuto sobotu, 17. května, se poprvé zvedne opona před prvním představením nového muzikálu Don Juan z pera autorského týmu Vašo Patejdl – Ivan Hubač – Eduard Krečmar a Martin Hrdinka. Titulní hrdina, svůdce, sukničkář, volnomyšlenkář a buřic, je fiktivní literární a divadelní postavou mnoha her, oper i filmů už od roku 1630, kdy jí vdechl život španělský spisovatel Tirso de Molina. Od té doby Don Juan, nebo také Don Giovanni či Don Šajn, inspiroval celou řadu dalších tvůrců napříč stoletími. Za všechny jmenujme alespoň Moliéra, Puškina, Byrona nebo geniální zpracování Mozartovo.

Nesmrtelné téma nyní zaujalo i Vašo Patejdla, Eduarda Krečmara a Martina Hrdinku, kteří už mají na svém kontě úspěšný muzikál Jack Rozparovač (uvedený v Praze a Soulu), aby se ve spolupráci se scénáristou Ivanem Hubačem pokusili zpracovat starý příběh zcela novým způsobem. Jak se jim to zdařilo, uvidí první diváci už za necelý týden.

“Také náš Don Juan bude plný milostných hrátek, intrik a pokušení. Když se míní hlavní hrdina konečně usadit a oženit, šokuje jej, že jeho vyvolená dává přednost mladému milenci. Tehdy se Juan rozhodne, že už žádné ženě nikdy nepodlehne. Cestu mu však zkříží opravdová láska, ztělesněná krásnou Isabelou. Pro ni by se snad i změnil, ale není mu souzená. Ačkoli ji zachrání ze spárů inkvizice, nakonec Doňa Isabela umírá nešťastnou náhodou v bitce, která se semele kvůli dřívějším Juanovým záletům. Juan je zlomen, zdrcen, rozhodnut uzavřít se do kláštera. Tam ale potkává dívku, která jakoby Isabele z oka vypadla. Znovu podléhá svým pudům, aby nakonec zemřel rukou té, již snad nejvíc miloval. Ten, který se ženám celý život jen vysmíval, umírá rozlobený na sebe, na všechny, na celý svět,” přibližuje děj nového muzikálu dramaturgyně MdB Klára Latzková.

Světovou premiéru nového muzikálu připravuje režisér Petr Gazdík a dirigenti Dan Kalousek a Jakub Žídek. V titulní roli se divákům představí Dušan Vitázek (alternuje Petr Gazdík), Juanova věrného sluhu Sganarela si zahrají Tomáš Sagher nebo Jakub Uličník. Osudovou Isabelu a následně Elvíru ztvární Svetlana Janotová v alternaci s Ivanou Vaňkovou. V ostatních rolích vystoupí další znamenití herci, namátkou Ladislav Kolář, Jiří Mach, Martin Havelka, Viktória Matušovová, Alena Antalová, Radka Coufalová a řada dalších.

Foto ze zkoušek: Jef Kratochvil