V neděli 14. března TV Prima odvysílala druhé ze čtyř castingových kol nové reality show Cesta ke slávě, na jejímž konci se dozvíme, kdo z původní tisícovky uchazečů si zahraje hlavní role Robina a Mariany v novém muzikálu Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové na jevišti Divadla Kalich. Po zmíněných čtyřech předtočených kolech se můžeme těšit na devět přímých přenosů, kde i diváci budou spolurozhodovat o osudech účinkujících.

Již tuto neděli ale řádně přituhlo – porota ve složení obou autorů, ředitele divadla Michala Kocourka a režiséra Jána Ďurovčíka výrazně přitvrdila, neboť bylo třeba vybrat 15 nejlepších potencionálních Robinů. Krom řady výborných zpěváků jsme opět na scéně viděli několik typických exotů. Asi nejtrapnějším způsobem se snažil porotu zaujmout bývalý zpěvák vyhaslé skupiny VIP Jiří Koběrský, který nejprve tvrdil, že je Koběrský „s dlouhým a tvrdým“ a následně ještě přímo na jevišti telefonoval. Jako prvnímu došla s dotěrným exhibicionistou trpělivost Jánu Ďurovčíkovi a vyhodil jej se slovy, že s člověkem těchto způsobů nechce spolupracovat. „Zazdil jste si to sám, přitom jste to mohl mít v kapse,“ přidala se Gábina Osvaldová. Mezi patnáctkou šťastných se objevilo i několik ne zcela neznámých jmen – například Laco Hudec, Petr Šudoma a zejména pak Jan Kříž, který v mnoha muzikálových produkcích již hraje, mimo jiné i na scéně zmíněného Kalichu. Ten si se ctí poradil s přetěžkou árií z Jesuse V zahradě getsemanské. Porotci mu však radili, že by měl výrazně zdrsnět a zhnusnět… „Pokusím se,“ sliboval nejmladší z divadelního rodu Křížů, „v noci někde zakalím a snad to zítra bude lepší.“

Dívky, které vyřazování do poslední patnáctky čeká teprve za týden, se většinou více či méně úspěšně potýkaly s ústředními hity Johanky z Arku a Cats. I zde se již ukázalo několik výrazných talentů, například mladá Michaela Doubravová. Ani tato začínající herečka není divákům zcela neznámá – hrála již v seriálu O ztracené lásce, v televizním filmu Deník šílené manželky a mihla se i v populární Ordinaci v růžové zahradě.
Se ctí se také porotci rozhodli ukončit trápení stokilové Petry Slaninové, jíž minule doporučovali razantně zhubnout. Přiznali, že je to jednak nereálné a zároveň se na Marianu již nehodí věkově. „Zpíváte ale výborně a až budeme obsazovat jiný muzikál, určitě si na vás vzpomeneme,“ loučil se producent Michal Kocourek. Šestatřicetiletá Slaninová přitom není na Primě žádným nováčkem. Před kamerami se snažila hubnout již pod dozorem doktorky Kateřiny Cajthamlové v pořadu Jste to, co jíte. Zhubnout se jí kdysi povedlo 11 kilogramů.

Zatím se v celém pořadu ještě nestihli příliš vyprofilovat jeho moderátoři, Petr Vondráček a Martina Kociánová, sami muzikáloví herci. Vedle svébytné poroty dostávají tak málo prostoru, že by si jejich úplné absence zřejmě diváci ani nevšimli. Napjatě budeme sledovat, zda se Cesta ke slávě stane jen jakousi sestrou Superstar, nebo bude sklízet úspěchy jako pořad německé SAT 1, která ve velmi podobném formátu před časem hledala dva účinkující muzikálu Tarzan.

Foto: TV Prima a Divadlo Kalich