Náš magazín vždy s velkou radostí kvituje nejen každou povedenou hudební inscenaci, ale také vydavatelskou činnost několika mála českých scén. K nim bezpochyby patří Městské divadlo Brno, které nyní vydává autorský muzikál Stanislava Moši a Zdenka Merty Očistec i Východočeské divadlo Pardubice, jež obohatí naše fonotéky českou verzí slavných Jeptišek Dana Goggina .

V Očistci se tři volnomyšlenkářští rockeři prapodivným řízením osudu dostanou do tajemného kláštera, kde jsou nuceni vzdát se všeho pozemského. Celá inscenace je protknuta skvělou hudbou z dílny Zdenka Merty. Na jevišti nechybí ani rockerská kapela ve složení z hlavních protagonistů – Dušana Vitázka, Jiřího Macha, Stanislava Slováka a bubeníka Jaroslava Záděry. Zážitek z této hudby si nyní můžou užít i posluchači ve svých domovech. CD obsahuje 21 písní a posluchači se mohou těšit na hlasy nejen tří hlavních hrdinů, ale také Zuzany Maurery, Svetlany Janotové, Hany Holišové, Andrey Březinové, Máriy Lalkové, Terezy Martinkové a dalších. Hudbu nahrál orchestr Městského divadla Brno pod taktovkou dirigenta Dana Kalouska, hudební režie se ujal Zdenek Merta. V bookletu CD nechybí zamyšlení Stanislava Moši, spoluautora a režiséra inscenace, ani fotografie Jefa Kratochvila, které divákovi oživí vzpomínku na zhlédnuté představení.

Také Východočeské divadlo Pardubice každoročně přichází alespoň s jedním muzikálovým titulem, který se pro diváckou oblibu většinou po nějaké době dostane na CD. Nejinak tomu je i u komorního muzikálu Jeptišky, jenž divadlo s velkým úspěchem uvádí na Malé scéně ve dvoře. V režii Lumíra Olšovského v něm excelují Jindra Janoušková, Dagmar Novotná, Petra Janečková, Martina Sikorová a Petra Tenorová.
„Muzikál Jeptišky zrodila náhoda – původně vznikl pro obveselení přátel autora, skladatele a libretisty Dana Goggina a pár platících diváků. Jeptišky ale zůstaly na programu newyorského divadla Cherry Lane neuvěřitelných 10 let, dosáhly 3 672 repríz, staly se druhým nejhranějším offbroadwayským muzikálem v historii a autor za něj v roce 1986 obdržel Cenu newyorských divadelních kritiků v kategoriích nejlepší muzikál, nejlepší scénář a nejlepší hudba. Přitom se nedá mluvit o nijak silném příběhu nebo zvlášť propracovaných či zajímavých charakterech. Jejich úspěch tkví v nečekaném humoru, dobré zábavě a skvělých písních. A premiéra pardubických Jeptišek tento trend jenom potvrdila,“ říká dramaturgyně inscenace Jana Uherová.
Jak uvedl pro náš magazín Radek Smetana z pardubického divadla, protagonistky svérázných řádových sester začaly s nahráváním písní už na konci minulé divadelní sezóny, jejich party pak zvukař Lukáš Lucky Botta přes prázdniny upravoval do finální podoby a nyní si už diváci budou moci písničky pardubických Jeptišek vychutnávat i v klidu doma a připomenout si tak příjemný divadelní zážitek. Slavnostní křest CD se uskuteční ve středu 8. října po 24. repríze Jeptišek.

Foto: Východočeské divadlo Pardubice (Jeptišky), Městské divadlo Brno (Očistec)