Kuriozní spojení zpěváků se objeví na scéně pražského muzikálového divadla Broadway v připravovavé rockové opeře Daniela Landy Klíč králů. Zahrají si v něm dvě tváře momentálně frekventované talentové show Hlas ČeskoSlovenska, a to její soutěžící, muzikálový zpěvák Petr Kutheil z týmu Michala Davida, který bude na jevišti trochu paradoxně vystupovat po boku dalšího lídra soutěžících týmů Josefa Vojtka. Dále se diváci mohou těšit například na Markétu Procházkovou, Evu Marešovou, Tomáše Trapla, Petra Koláře, Buhuše Matuše, Mariána Vojtka, Ondřeje Rumla, Viléma Čoka či Ondřeje Izdného. Většina z obsazených umělců patří ke špičce současné pražské muzikálové scény. O dětské role se podělí Berenika Suchánková a Anastázie Landová.

Rocková opera Klíč králů čekala na realizaci dlouhých deset let. Dohoda mezi Danielem Landou a producentem Oldřichem Lichtenbergem prý podléhala přirozenému dozrávání tématu.
“Nemám rád prázdnou zábavu, na to dnes rozhodně není atmosféra. Je potřeba si spoustu věcí uvědomit. To je asi to, co chci divákům dát, samozřejmě zábavnou formou. Někteří budou asi hodně překvapeni,” vysvětluje Daniel Landa. “Je pár světových děl, které mě velmi inspirují a dokážou mě ohromit svou dokonalostí. Je vidět, že vznikly z neodolatelné potřeby něco sdělit, stejně jako já cítím velké emoce při psaní hudby a textů. Ten příběh je velmi napínavý,” dodává Landa.

Už tradiční Danovou spolupracovnicí je v úloze režisérky jeho manželka Mirjam. Ta tentokrát přizvala ke spolupráci ještě známého divadelníka Steva Josephsona, který má bohaté zkušenosti z amerických i britských produkcí. Kromě toho, že se ujme choreografie, bude tvůrcům radit i s výtvarným ztvárněním nového díla.

V současné době už vznikají například masky pro představitele hlavních rolí, nejdříve pro Petra Koláře a Viléma Čoka. Jejich výroby se ujal maskér David Šesták. Každá z masek vzniká přímo na míru konkrétního zpěváka a tvůrci již prozradili, že v maskách budou vystupovat všichni účinkující. Proto se s jejich výrobou začalo již nyní, přestože premiéra je stanovena na 10. října tohoto roku.

“Celý proces výroby trvá různou dobu, záleží na složitosti a členitosti masky. Někdy je potřeba udělat i více forem. Konkrétně na Vildovu masku je potřeba minimálně jeden týden. Formy by měly důkladně vyschnout, protože jednak můžou prasknout, anebo hmota, z které je maska odlita, může ve formě reagovat jinak. Tady se vyplatí nepospíchat,” vysvětluje David Šesták.

Foto: Martin J. Polák (snímky laskavě poskytla produkce Divadla Broadway)