Zbojnická témata lákají hudební skladatele i libretisty od pradávna. Operu Jánošík napsal Karel Hába již v roce 1932, Ján Cikker zpracoval stejné téma v roce 1954 a o Jánošíkovi vznikl dokonce i balet z pera Rudolfa Maria Mandée.
Zbojníci a další zlidovělí hrdinové samozřejmě neušli ani pozornosti muzikálových autorů. Vzpomeňme jen na slavnou Baladu pro banditu, Koločavu, Na skle malované nebo na zejména na Slovensku velmi populárního Adama Šangalu. Novým titulem JANÍK, HOLAHOJ, ZBOJNÍK teď obohatí repertoár Východočeské divadlo v Pardubicích. Půjde o komorní minimuzikál, uváděný ve foyeru pardubického divadla, v bezprostředním kontaktu s diváky. Jde o další projekt osvědčeného týmu, který zde už uvedl muzikálek Mississippi Blues Ben.
V obou případech je autorem a režisérem hry, nebo řekněme spíše hříčky, Jiří Seydler, autorem písní Jiří Šlupka Svěrák, dramaturgickou úpravu provedla Jana Pithartová a na improvizovaném jevišti herecky i pěvecky účinkují Kristina Jelínková, Jiří Kalužný a Jiří Šlupka Svěrák. Představení je koncipováno jako jakási populárně naučná přednáška na téma zbojnické literatury.

Autor písní Jiří Šlupka Svěrák ohledně své hudby na tiskové konferenci mimo jiné řekl:
„Bádal jsem po písničkách v různých sbornících a našel jsem řadu nádherných, už zapomenutých kousků, nicméně všechny naše písně budou zbrusu nové, ale přitom vlastně staré. Mám rád hodně žánrů, ale lidovou hudbu miluju. I blues, kterému jsme se věnovali v Mississippi Blues Benovi, je lidová hudba, i když poněkud odjinud. Naše představení bude jakousi poctou lidové hudbě.“
Výpravu navrhl scénograf Vladimír Chmelař a kostýmní návrhář Tomáš Kypta, který je častým spolupracovníkem režiséra Petra Novotného a oblékl již několik významných muzikálových produkcí.
S jistou nadsázkou lze říci, že jakýmsi „zbojníkem“ či kverulantem byl, alespoň zpočátku, i proslavený Dracula… Pomyslný střet filozofií, ale i žánrů a inscenačních přístupů, mohou inspirativně nabídnout dvě právě chystané inscenace – velkomuzikálu Dracula v Praze a minimuzikálu Janík, holahoj, zbojník v Pardubicích.
Premiéra se uskuteční v sobotu 17.ledna, na další nejbližší reprízy se pak mohou diváci vypravit 18. a 26.ledna nebo 4., 8. a 22.února.

Foto: VČD Pardubice