Slavný Dracula, vůbec nejúspěšnější český muzikál, se 28. května 2011 v Divadle Hybernia po šestnácti letech rozloučil s Prahou. Svou životní roli – krutého vládce Transilvánie HRABĚTE DRACULU – si naposledy zahrál samozřejmě Daniel Hůlka, kterého právě toto dílo vyneslo mezi muzikálové celebrity.

Den derniéry Draculy v Divadle Hybernia si Daniel Hůlka naplno užíval a předvedl opět excelentní výkon! Na konci představení Dana i ostatní představitele muzikálu čekala ta nejkrásnější odměna – standing ovation, a to dokonce čtyřikrát!

Sám Dan Hůlka po derniéře prohlásil:

„Pro mě je Dracula opravdu srdeční záležitost. Vždycky říkám, že já jsem Draculovo dítě a Dracula je trošku i moje dítě.
Dnes se mi hrálo úplně skvěle, protože jsem se na to hrozně těšil, a to také proto, že jsem dlouho nehrál. Měl jsem zdravotní problémy (žlučníkovou koliku), otrávil jsem se rybou, tak jsem se moc těšil, že si konečně zahraju. Protože jsem dvě představení musel zrušit, a to mě moc mrzelo. A to bych nebyl já, abych si derniéru něčím nezpestřil. Na začátku představení jsem nešťastně skočil a špatně jsem dopadl. Představení jsem odkulhal. Ale naštěstí je to jenom natažený sval, takže to dobře dopadlo. Věřím, že to není naposledy, co hraju Draculu.“

Dracula byl už v roce 1995, kdy byl poprvé uveden v Paláci kultury, zpěvákovou životní rolí. Jeho návratem na scénu 5. 2. 2009 do Divadla Hybernia, kdy se uskutečnila obnovená premiéra, se i zpěvákovi vrátilo ztracené štěstí. Po několika životních peripetiích vzal Hůlka šanci vrátit se na scénu showbyznysu pevně do svých rukou a udělal pro roli Draculy všechno. Kromě toho, že chodil pravidelně na hodiny zpěvu k profesoru Eduardu Klezlovi, zhubl téměř 25 kilo. Sám o Draculovi v den premiéry prohlásil: “Když tak o tom přemýšlím, prožívám teď nejšťastnější etapu svého života, a to po všech stránkách. Jsem spokojený, mám skvělou práci, o dost kilo míň a o hodně zkušeností víc.“ K dokonalému štěstí mu už chybí jen láska. „Pořád hledám tu pravou,” přiznává s úsměvem.

Připomeňme, že světová premiéra díla Karla Svobody, Zdeňka Borovce a Richarda Hesse se uskutečnila 13.října 1995 v Kongresovém centru v Praze a muzikál vidělo celkem 1,2 mil. diváků. Krom obchodního úspěchu titul vynesl na výsluní několik českých zpěváků a zpěvaček, zejména do té doby neznámého operního pěvce Daniela Hůlku, který se dokonce stal později Českým slavíkem. Následně byl Dracula uváděn i v zahraničí, přestože na podobné téma existuje několik stejnojmenných cizích děl. Hrál se například nejen v Bratislavě, ale také v Polsku, Belgii, Německu, Švýcarsku či v jihokorejském Soulu. Do němčiny jej přeložil jeden z nejznámějších světových muzikálových libretistů Michael Kunze, spoluautor muzikálů Elisabeth, Ples upírů, Mozart! a Rebecca, který do německého jazyka přebásnil i většinu děl A.L.Webbera a Eltona Johna. S Karlem Svobodou pracoval na muzikálové opeře Rasputin. Na jaře 2003 byl Dracula uveden krátce opět v Praze.
Pak následoval další návrat, tentokrát na scéně Divadla Hybernia, 5. února 2009. Režie se opět ujal Jozef Bednárik a novou scénu navrhl rovněž podruhé architekt Daniel Dvořák, nynější ředitel Národního divadla v Brně. Zbrusu nové kostýmy připravil návrhář Roman Šolc. Od obnovené premiéry se Dracula hrál v několika blocích a těšil se přes dva roky neslábnoucí přízni diváků.

Foto: Martin J. Polák (snímky laskavě poskytla produkce Divadla Hybernia)