Muzikálový soubor DJKT Plzeň právě zahájil zkoušky dalšího muzikálu superlativů, Sunset Boulevard Andrewa Lloyda Webbera. Premiéra se chystá na 4. prosince 2021.

Včera proběhla na Nové scéně DJKT zahajovací zkouška na velkolepý muzikál Andrewa Lloyda Webbera SUNSET BOULEVARD v hlavní roli se Stáňou Topinkovou Fořtovou! Dorazil i autor českého přebásnění Michael Prostějovský, výtvarnice scény Lucie Loosová i kostýmů Andrea Pavlovičová a choreograf Lukáš Vilt. A hned po úvodním seznámení ansámblu s touhle novinkou pokračovali sbormistryně Sára Bukovská i dirigent Kryštof Marek s pěveckými korepeticemi.

K legendám se řadí už filmová předloha muzikálu, kterou vytvořil v roce 1950 scénárista a režisér Billy Wilder. Fascinující podívaná začíná hned první scénou, kdy v bazénu hollywoodské vily plave mrtvola, a začíná rekapitulovat svůj příběh. Napětí vydrží až po scénu poslední, kdy hlavní hrdinka schází ze schodiště ve svém legendárním záběru. Mezi oběma slavnými scénami se pak klene oblouk vyprávění, v němž autoři dokázali s nelítostným cynismem komentovat svět filmu s jeho marnivostí, nenaplněnými ambicemi i prodejností, a zároveň postavit pomník jeho velikosti. Příběh zapomenuté hvězdy němých filmů Normy Desmondové, která sní o návratu ke slávě a pořídí si hračku v podobě podřadného scenáristy Joea Gillise, je z rodu těch, které prakticky postrádají kladné hrdiny. Norma si Joea prostě koupí, využívá ho a miluje s neúprosnou panovačností hvězdy, jíž nikdy nepřestala být. O nic morálnější není ani Joe, který se do role gigola obsadil z pohnutek neméně sobeckých. A konečně Normin dokonalý sluha Max, jenž nám zprvu připomíná jakéhosi Festera a z něhož se nakonec vyklube její první manžel. I kdyby děj neotevírala slavná “bazénová” scéna, vytušili bychom, že tenhle příběh zkrátka nemůže skončit dobře… A právě zcela jedinečný scénář inspiroval v roce 1993 skladatele Andrewa Lloyda Webbera k napsání jednoho ze svých nejlepších muzikálů.

DJKT Plzeň je teprve druhou českou scénou, která Sunset Boulevard nastuduje. Česká premiéra se odehrála v roce 2015 v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě.