Dramatický příběh s prvky hořké komedie začíná smrtí jedné postavy a končí šílenstvím druhé. A hlavně přináší skvělou hudbu Andrewa Lloyda Webbera. Takový je muzikál Sunset Boulevard, jehož česká premiéra už se blíží. Dílo, které řada odborníků považuje za vůbec nejlepší Lloyd Webberův muzikál, zazní v ostravském Divadle Jiřího Myrona poprvé ve čtvrtek 19. února v přebásnění Michaela Prostějovského a režii Gabriely Petrákové.

K legendám se řadí už filmová předloha muzikálu, kterou vytvořil v roce 1950 scénárista a režisér Billy Wilder. Fascinující podívaná začíná hned první scénou, kdy v bazénu hollywoodské vily plave mrtvola, a začíná rekapitulovat svůj příběh. Napětí vydrží až po scénu poslední, kdy hlavní hrdinka schází ze schodiště ve svém legendárním záběru. Mezi oběma slavnými scénami se pak klene oblouk vyprávění, v němž autoři dokázali s nelítostným cynismem komentovat svět filmu s jeho marnivostí, nenaplněnými ambicemi i prodejností, a zároveň postavit pomník jeho velikosti. Příběh zapomenuté hvězdy němých filmů Normy Desmondové, která sní o návratu ke slávě a pořídí si hračku v podobě podřadného scenáristy Joea Gillise, je z rodu těch, které prakticky postrádají kladné hrdiny. Norma si Joea prostě koupí, využívá ho a miluje s neúprosnou panovačností hvězdy, jíž nikdy nepřestala být. O nic morálnější není ani Joe, který se do role gigola obsadil z pohnutek neméně sobeckých. A konečně Normin dokonalý sluha Max, jenž nám zprvu připomíná jakéhosi Festera a z něhož se nakonec vyklube její první manžel. I kdyby děj neotevírala slavná “bazénová” scéna, vytušili bychom, že tenhle příběh zkrátka nemůže skončit dobře… A právě zcela jedinečný scénář inspiroval v roce 1993 skladatele Andrewa Lloyda Webbera k napsání jednoho ze svých nejlepších muzikálů.

„Norma Desmond, kdysi velká hvězda němých filmů, touží po slavném návratu. Její gloriola pohasla s nástupem mluvených filmů, myšlenky zatemnil strach ze zapomnění. Jedinou nadějí je Joe, mladý hollywoodský scénárista, jehož kariéra se ale za dramatických okolností právě řítí ke dnu,“ přibližuje dramaturg a šéf souboru opereta / muzikál Patrick Fridrichovský a dodává: „Role Normy Desmond patří k hereckým snům, které se mohou splnit snad jen jednou za život.“

V Ostravě se v hlavní roli objeví domácí hvězda souboru Hana Fialová. A kdo je pro ni Norma Desmond?
„Třeba ještě jednou či dvakrát změním názor. Ale určitě je oběť svého povolání, toho, jak to v showbyznysu chodí. Má v sobě dětinskost a naivitu raněné bytosti. Uvnitř se skrývá jádro silné, možná až egocentrické ženy. Krásná role, to snad ani nemusím dodávat.“ V alternaci se ostravským divákům představí také známá slovenská zpěvačka a muzikálová herečka Katarína Hasprová.

Andrew Lloyd Webber, Don Black, Christopher Hampton: SUNSET BOULEVARD

České přebásnění: Michael Prostějovský

Režie: Gabriela Petráková
Hudební nastudování: Jakub Žídek
Dirigenti: Marek Prášil, Jakub Žídek
Choreografie: Pavel Strouhal
Scéna: Ondřej Zicha
Kostýmy: Tomáš Kypta
Sbormistr: Jakub Žídek
Dramaturgie: Patrick Fridrichovský

Osoby a obsazení:

Norma Desmond: Hana Fialová, Katarína Hasprová
Joe Gillis: Roman Harok, Tomáš Savka
Betty Schaefer: Silvia Holečková, Denisa Žídková
Max von Mayerling: Jiří Hájek, Miroslav Urbánek ml.
Cecil B. Demille: Libor Olma, Marcel Školout
Artie Green: Lukáš Adam, Radek Melša
a další

Premiéry 19. a 21. února 2015 od 18:30 v Divadle Jiřího Myrona

Foto: Roman Černý

1) Repro plakátu Sunset Blvd.
2) Tomáš Savka a Katarína Hasprová
3) Denisa Žídková, Tomáš Savka, Hana Fialová, Jiří Hájek
4) Silvia Holečková, Roman Harok

Vstupenky na zmiňované představení můžete zakoupit zde.Ticketportal