Ačkoli pro divadla i jejich diváky znamenal konec června vlastně počátek prázdnin, sami realizátoři už myslí na dlouhé měsíce dopředu. To, že je muzikálová inscenace běh na dlouhou trať, totiž dávno vědí. A tak se ještě před prázdninami konaly dva s napětím očekávané konkurzy.

Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě uspořádalo casting na Sunset Boulevard, který bude mít premiéru v únoru příštího roku. Jde o další prestižní projekt tamního muzikálově operetního souboru. Sunset Boulevard je tak dalším muzikálem skladatele Andrew Lloyda Webbera, který bude v Ostravě uveden, tentokrát dokonce v české premiéře. A stále vyprodaná představení Josefa a jeho úžasného pestrobarevného pláště, stejně jako letošní Evity, jsou zavazující. Sunset Boulevard je muzikálovou adaptací slavného stejnojmenného filmu Billyho Wildera, jehož celosvětový úspěch se v době vzniku jaksi zastavil před hranicemi tehdejšího Československa. Pokus o návrat velké hollywoodské hvězdy němé éry Normy Desmondové na filmové plátno na přelomu 40. a 50. let minulého století se pak před dvaceti lety stal i námětem muzikálu Andrew Lloyda Webbera. Čtyři roky v Londýně, řada nastudování ve Spojených státech i v jiných zemích světa, to je dosavadní bilance zmíněného muzikálu. Ostravský realizační tým je tentokrát vlastně identický jako v případě Josefa. Režisérkou představení bude po návratu z mateřské dovolené Gabriela Petráková, muzikál opět přebásnil Michael Prostějovský, garantem hudebního nastudování se stal Jakub Žídek, choreografem Pavel Strouhal, scénu navrhuje Ondřej Zicha a dramaturgem inscenace je současný šéf souboru muzikálu a operety Patrick Fridrichovský. Při obsazování rolí sází tradičně realizační tým především na členy svého souboru. Ale stejně jako u předchozích inscenací nebudou chybět ani přespolní muzikáloví herci zvučných jmen. Celkem se konkurzu na konkrétní role zúčastnilo 37 zájemců. Nepsaná pravidla však ctí, především jména těch, kteří z různých důvodů obsazeni nebudou, nezveřejňovat.

Hned následující den se konal konkurz na Les Misérables v nejprestižnějším bratislavském muzikálovém divadle Nová scéna, kde na nás dodnes dýchá atmosféra tvorby Jozefa Bednárika. Premiéra se bude konat v září příštího roku. Režisér inscenace Peter Oravec a další členové realizačního týmu však vypsali datum konkurzu na prakticky všechny větší role již na konec právě uplynulé sezóny. Celkový počet uchazečů činil 175 herců a zpěváků. Jde o slovenskou premiéru Les Misérables a tak není divu, že se v konkurzu objevila celá řada i renomovaných interpretů z České republiky. A nejen těch se slovenským původem. Při sledování obou castingů se vlastně ukázalo, jak je muzikálová scéna Česka a Slovenska propojená. V českých muzikálových centrech si vlastně ani neuvědomuje, kolik herců a tvůrců dnes pochází ze Slovenska. A současné hranice obou zemí nevnímají ani zájemci o spolupráci z české strany. I když uchazeči konkurzu předzpívávali svoje skladby v osvědčeném českém překladu Zdeňka Borovce, budou samozřejmě finální interpreti zpívat nový slovenský překlad Jána Štrassera.

ČLÁNEK VZNIKL VE SPOLUPRÁCI S AGENTUROU MUSICALMEDIA.

Foto: Nová scéna Bratislava