Dvě generace rodu Křížů se opět setkají na jevišti Divadla F.X.Šaldy v Liberci. Zatímco Oldřich Kříž se ujímá režie a zahraje si menší roli vrchního číšníka, jeho syn Jan, jeden z momentálně nejvyhledávanějších českých muzikálových herců, ztvární hlavní postavu Georga Kertésze a zároveň navrhl scénu muzikálu She Loves Me (Ona mě miluje). Ten zazní v Čechách vůbec poprvé. V představení přitom vystoupí řada dalších hvězd pražské muzikálové scény, například Alžběta Bartošová, Zuzana Benešová, Radim Schwab, Vlastimil Zavřel či populární operní i muzikálový zpěvák Jan Ježek.

Jak uvádí dramaturgyně Linda Keprtová, málokdo by řekl, že známý hollywoodský romantický film Láska přes internet s Meg Ryanovou a Tomem Hanksem byl natočen podle předlohy z roku 1937! Hollywoodská továrna na sny ovšem vykouzlí cokoliv – a vyměnit obálky s milostnými dopisy za e-mailovou schránku není zas tak těžké. Ostatní ale zůstává v podstatě stejné už přes sedmdesát let, kdy Američan maďarského původu Miklos Laszlo na konci 30. let napsal hru s názvem Parfumerie. Příběh dvou lidí, kteří si vyměňují milostné dopisy a přitom se denně potkávají, aniž by tušili, že ty dopisy píší jeden druhému, rozesmívá a vhání slzy do očí stále. Parfumerie posloužila jako předloha pro několik filmů, a také pro muzikál. Ten dostal název She Loves Me a měl premiéru 23. dubna 1963 na Broadwayi, kde se hrál více než 300 krát a získal deset ocenění. Napsali ho Jerry Bock (slavný skladatel, autor hudby k muzikálu Šumař na střeše), Joe Masteroff a Sheldon Harnick.

Jan Kříž, který hraje v mnoha představeních pražského Divadla Kalich, ale také pravidelně hostuje například v Plzni, vystoupí v Liberci už ve třetím muzikálu. A jak se mu pracuje pod režijní taktovkou svého otce?

“Být režírován otcem je samozřejmě dost nestandardní. Ale myslím, že jsme během minulých dvou inscenací našli společný rytmus práce a že to, že jsme otec se synem, inscenaci víc přidává než by ubíralo. Táta patří mezi ty režiséry, kteří mně jako herci nechávají při zkouškách hodně prostoru a to mi vyhovuje. She Loves Me je překrásné dílo a já doufám, že se bude divákům líbit. Navrhuji zároveň scénu, tentokrát ve stylu dobového filmu. Inspirací mi byly také nejrůznější parfumerie i fotografie staré Budapešti. Myslím, že bude opravdu nač se dívat,” zve do lidereckého divadla Honza Kříž.

Joe Masteroff, Jerry Bock, Sheldon Harnick: SHE LOVES ME

Překlad: Petr Palouš
Testy písní: František Zacharník

Režie: Oldřich Kříž
Dirigent: Martin Doubravský
Scéna: Jan Kříž
Kostýmy: Veronika Hindle
Choreografie: Petra Parvoničová
Sbormistr: Tvrdko Karlovič
Dramaturgie: Linda Keprtová

Osoby a obsazení:

Georg Kertész: JAN KŘÍŽ
Amalia Balash: ALŽBĚTA BARTOŠOVÁ, ZUZANA BENEŠOVÁ
Ilona Ritter: MARIE BLAHYNKOVÁ
Mátyás Kodaly: ZDENĚK NÁDENÍK, RADIM SCHWAB
Zoltán Sipos: JAN JEŽEK, MICHAL PLESKOT
Pepi Arpad: JAN TENKRÁT
Mr. Rudy Maraczek: JIŘÍ DAVID, VLASTIMIL ZAVŘEL
Vrchní číšník: OLDŘICH KŘÍŽ, ZDENĚK NÁDENÍK
Detektiv: JIŘÍ DAVID

Premiéra v Divadle F.X. Šaldy v Liberci 20. prosince 2013

Foto: Divadlo F.X. Šaldy Liberec