Noc na Karlštejně

Noc na Karlštejně

18. listopadu 2016 odpremiéroval operní soubor Slezského divadla v Opavě legendární český muzikál Noc na Karlštejně. Jedná se o poslední muzikálovou premiéru letošního kalendářního roku. Dílo bylo nastudováno v rámci  výročí narození významného panovníka Karla IV.

První muzikálová verze Noci na Karlštejně podle divadelní hry Jaroslava Vrchlického se zrodila v r. 1965 jako televizní film režiséra Františka Filipa s herci Vladimírem Rážem, Jiřinou Bohdalovou, Jaroslavem Marvanem a Rudolfem Deylem ml. Zábavní potenciál půvabné dobové hříčky plně zužitkovali další filmoví tvůrci v r. 1973, kdy Noc na Karlštejně podle svého vlastního scénáře natočil režisér Zdeněk Podskalský. Zárukou úspěchu se staly písně Karla Svobody s texty Jiřího Štaidla. Jejich film není jistě třeba blíže představovat, připomeňme si jen jeho hvězdné obsazení: Vlastimil Brodský (Karel IV.), Jana Brejchová (Eliška Pomořanská), Karel Höger (Arnošt z Pardubic), Jaroslav Marvan (purkrabí) Miloš Kopecký (vévoda Štěpán), Waldemar Matuška (král Petr), Slávka Budínová (hofmistryně Ofka), Daniela Kolářová (Alena) a Jaromír Hanzlík (Pešek). Z populárních zpěváků se tu setkáváme s Karlem Hálou a Karlem Štědrým, Petrem Spáleným, Pavlínou Filipovskou, Viktorem Sodomou a Jiřím Laufrem. Tento filmový scénář pro divadlo zpracoval Zdeněk Podskalský ml. a premiéru si nová divadelní verze, obohacená o tři nové písně s texty Eduarda Krečmara, odbyla v r. 2004 v Hudebním divadle Karlín. Odtud postupně zamířila téměř do všech českých hudebním divadel.

Soubor opery představí v Noci na Karlštejně návštěvníkům opavského divadla nové tváře – dirigentku Emu Mikeškovou, Veroniku Prášil Gidovou a také Michala Kubečku. Režie se ujímá zkušená Dagmar Hlubková.

 

Karel Svoboda, Zdeněk Podskalský, Jiří Štaidl, Eduard Krečmar: NOC NA KARLŠTEJNĚ

Režie: Dagmar Hlubková
Dirigent: Ema Mikešková
Výtvarník scény: Jaroslav Milfajt
Výtvarník kostýmů: Tomáš Kypta
Choreografie: Martin Tomsa
Sbormistr: Kremena Pešakova
Hudební příprava: Libuše Vondráčková, Jana Hajková
Asistent režie: Marta Vaňkátová

OSOBY A OBSAZENÍ:

Karel IV.: Zdeněk Kapl, Roman Harok
Eliška Pomořanská: Tereza Kavecká, Oľga Bezačinská
Arnošt z Pardubic: Libor Olma, Václav Morys
Petr, král cyperský a jeruzalémský: Juraj Nociar, Michael Kubečka
Štěpán, vévoda bavorský: Zdeněk Jorda, Martin Táborský
Mnich (Trubadúr): Andrej Kuľbaga, Rudolf Medňanský
Ješek z Wartenberka, purkrabí hradu: Dalibor Hrda, Evžen Trupar
Alena: Tereza Bartošová, Veronika Prášil Gidová
Pešek Hlavně: Rudolf Medňanský, Daniel Volný
Ofka: Katarína Jorda, Šarka Maršálová
Velitel stráže: Roman Cimbál
Správce hradu Karlík: Jaroslav Velička

Noc na Karlštejně

Noc na Karlštejně