Ostrava spatří po velkém úspěchu Josefa a jeho úžasného pestrobarevného pláště další muzikál legendární autorské dvojice Tim Rice a Andrew Lloyd Webber. Soubor operety a muzikálu ve spolupráci s Petrem Gazdíkem připravuje slavný muzikálový bestseller Evita.

Populární dílo nevypráví primárně příběh o politice, ale o mimořádném osudu charismatické ženy, která se během krátkého života dokázala vyšvihnout ze společenského dna až na absolutní vrchol… I samotný vznik díla zní zajímavě. Psal se rok 1973, kdy hudební skladatel Andrew Lloyd Webber a libretista Tim Rice už měli za sebou úspěšné muzikálové produkce The Likes of Us /l965/, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat (1968) a zejména Jesus Christ Superstar, když Rice naladil ve svém autě rozhlasový pořad o životě Evy Perónové. To, co zaslechl, znělo jako pohádka o Popelce, která se ale skutečně odehrála. Byl příběhem od prvopočátku nadšen, neboť nová „superhvězda“, tentokrát dokonce v hávu atraktivní ženy, byla přesně tím, co potřeboval. Story o rozporuplné osobnosti, jež podlehla zákeřné nemoci v pouhých třiatřiceti letech, měla všechny atributy pozdějšího trháku. Lloyd Webberovi se naopak do této látky zprvu příliš nechtělo – pracoval právě s Alanem Ayckbournem na muzikálu Jeeves a Evita mu nebyla ani jako osobnost příliš sympatická. Když ale Jeeves propadl, nakonec na spolupráci Riceovi kývl. Dohodli se na podobném schématu, jako v případě úspěšného Ježíše, tedy na formě moderní opery bez dialogů. Nutno dodat, že Rice s historickým tématem naložil až nevídaně volně a řada scén neodpovídá skutečnosti. Přesto vznikl příběh mimořádně zajímavý a poutavý. Ústřední píseň „Don’t Cry for Me Argentina” obletěla celý svět a dodnes patří mezi nejslavnější hity Andrew Lloyd Webbera.

Muzikál Evita slaví úspěch po celém světě, u nás se hrál už v Praze, Brně a Plzni. Ostravané v titulní roli uvidí Hanu Fialovou a Radku Coufalovou, v důležité a pěvecky náročné úloze vypravěče Che se představí Petr Gazdík či Tomáš Savka, který se do Ostravy už těší:
„Na muzikál i na Ostravu se těším moc. Předminulý rok jsem na Ostravsku vystupoval jako host Radky Fišarové na jejím vánočním turné a setkal jsem se se spoustou úžasných a velmi milých lidí. Navíc jsem se už dlouho těšil na světovou roli, na kamenné divadlo a na orchestr. Splnil se mi sen a já udělám vše pro to, abych roli Che ztvárnil co nejvěrohodněji,” prohlásil Savka.

Roli získal, podobně jako řada ostatních, na základě konkurzu, kterého se zúčastnil rekordní počet uchazečů: „Bylo to pro mě náročné především v tom, že jsem musel vstávat ve čtyři ráno, abych stihl odjezd vlaku do Ostravy a ranní předzpívání v divadle. Jinak to bylo příjemné a cítil jsem se dobře, což se mi většinou na podobných konkurzech nestává,” dodává s úsměvem Tomáš Savka.
Premiéra je naplánovaná na 20. března tohoto roku.

Ilustrační foto: NDM Ostrava (Tomáš Savka) a loga muzikálu Evita