K desátému výročí od svého otevření chystá pražské muzikálové divadlo Hybernia zcela nový projekt. Muzikál Mefisto bude mít premiéru na zmíněné scéně 3. listopadu tohoto roku. Zpracování faustovského tématu se tentokrát bude netradičně odehrávat v renesanční Florencii.

Na muzikálu pracují Filip Renč (režisér), Daniel Barták (autor hudby), Daniel Dvořák (scénograf), Jan Růžička (kostýmní výtvarník), Leona Qaša Kvasnicová (choreografie), Zdeněk Zelenka (libreto), Boris Pralovszký (autor textů) a Michal Mückstein (výkonný producent).

„O možnosti udělat něco na základě Goethova Fausta jsem uvažoval už před patnácti lety ještě s Karlem Svobodou. Nejde ale o to adaptaci Goethova nesmrtelného díla, nepokoušíme se o jeho další variantu. Muzikál vznikl pouze na základní motiv Fausta, volíme jiné prostředky a samozřejmě zábavnější formu,“ upřesňuje libretista Zdeněk Zelenka.

Vyslanec Pekla, Mefisto, je schopen vrátit člověku mládí. Za jistých podmínek. Na výhody mládí láká i stařičkého profesora Fausta, který hlavně lituje, že během svého života nestihl dokončit své rozsáhlé dílo. „Budete-li znovu mladý, získáte i čas, jak své dílo dokončit!“ vábí Mefisto. „Ale hlavně prožijete znovu to, čemu jste se kvůli své posedlosti prací neměl čas věnovat!“ Slibuje lásku, zdravé tělo, sílu i moc. Mládí a čas výměnou za duši, která ovšem s posledním dnem života člověka propadne Peklu. Jak se rozhodnout? Ze starého profesora se na zkoušku stane mladík, který prožívá, na co už dávno zapomněl. Popíjí se studenty, které kdysi učil, užívá radostí života, ale hlavně znovu prožívá lásku.

Hudbu k Mefistovi komponuje talentovaný hudební skladatel Daniel Barták:

Jak se vám tvoří?

D.B.: Musím říci, že psaní hudby do připravovaného muzikálu Mefisto je radost a zároveň je to i sen každého hudebního skladatele, jelikož mám konečně možnost udělat ryzí muzikálovou show se živým orchestrem.

Kolik bude mít muzikál skladeb?

D.B.: Muzikál Mefisto se od ostatních muzikálů nebude vymykat počtem skladeb, ale jinak vším ostatním snad ano.

Už víte, jaká bude ústřední melodie? Věříte, že se z ní stane hit?

D.B.: Ústřední melodie budou v muzikálu dvě, nicméně nikdy nelze říci jaká skladba nebo píseň se stane hitem jelikož zkušenost praví, že lidé si většinou oblíbí úplně jinou píseň než se očekává. Já osobně mám svůj tip, ale nechám si ho zatím pro sebe.

Tvoří se vám lehce nebo je skládání na krev?

D.B.: Napsat původní muzikál s originální hudbou je samozřejmě nelehký úkol. Je to velmi intenzivní, dlouhodobá práce a studnice nápadů pochopitelně není bezedná, ale zatím se naštěstí daří dobře. Doufám, že diváci všech generací nebudou hudbou zklamáni.

Obsazení hlavních rolí:

Mefisto: Josef Vojtek / Lukáš Kumpricht
Andreucio: Jan Kříž / Petr Ryšavý
Markéta: Ivana Korolová / Markéta Procházková / Karolína Gudasová
Laurecie Bosetti: Iva Marešová / Dita Hořínková
Mario Bosetti: Jaromír Dulava / Michal Novotný / Tomáš Trapl
Dragonetti: Zdeněk Izer / Tomáš Trapl
Giulieta: Hana Křížková / Renata Podlipská
Spinelocio: Ladislav Korbel / Lukáš Randák
Fabio: Marco Salvadori / Štěpán Klouček
Sofronie: Andrea Holá / Kristýna Daňhelová
Alberto de Carlo: Martin Pošta / Jiří Zonyga