Foto: Archiv Daniela Bartáka

Další obrovský úspěch slaví český muzikál v zahraničí: Daniel Barták získal na prestižním muzikálovém festivalu DIMF v jihokorejském Daegu cenu za nejlepší mužský herecký výkon.

Jižní Korea se dlouhodobě snaží zaujmout pozici třetího světového muzikálového centra po newyorské Broadwayi a londýnském West Endu. V rámci tohoto úsilí je ve čtvrtém největším jihokorejském městě Daegu každoročně pořádán již zmíněný mezinárodní muzikálový festival DIMF – Deagu International Musical Festival, jediný svého druhu nejen v Koreji, ale na celém asijském kontinentu. Letošního 12. ročníku se zúčastnily opět produkce z celého světa, k nejznámějším titulům patřily například Flashdance z Londýna nebo I love Piaf z Francie. Produkční tým festivalu pozval i pražskou inscenaci muzikálu Mefisto, ke které zároveň Dan Barták složil hudbu. V tak našlapané světové konkurenci je takový úspěch významný a je malým zázrakem, že role Andreucia v podání Daniela Bartáka předčila v hlavní kategorii i zvučné světové role v podání velkých hvězd.  „Když jsem začal psát muzikál Mefisto, v životě bych nečekal, že o několik let později tuto cenu získám,“ neskrýval Daniel dojetí po skončení náročné korejské mise. Česká tvorba přitom není organizátorům festivalu neznámá. Bodovaly zde již muzikály Casanova a Fantom Londýna.

Muzikál Mefisto měl světovou premiéru 3. listopadu 2016 v pražské Hybernii. Jeho autory jsou Daniel Barták (hudba), Zdeněk Zelenka (scénář) a Boris Pralovszký (texty písní). V muzikálu zazářil zejména Josef Vojtek (Cena Thálie) či Ivana Korolová a Karolina Gudasová v úloze Markétky. Postava Andreucia /Mladého Mefista je obsazena dokonce třikrát. S Danielem Bartákem se o roli dělí Jan Kříž a Petr Ryšavý.

Další zajímavosti o letošním ročníku festivalu DIMF přineseme v rozhovoru s Danielem Bartákem.

Foto: Archiv Daniela Bartáka