Muzikál Carmen proslaveného amerického hudebního skladatele Franka Wildhorna (Jekyll a Hyde) měl svoji světovou premiéru v pražském Hudebním divadle Karlín s Lucií Bílou v titulní roli už v říjnu roku 2008, ale stále se drží na repertoáru. Nyní muzikál natočí režisér František Antonín Brabec ve verzi 3D – nový film chce pustit do kin už v létě tohoto roku.

Frank Wildhorn o novém námětu začal s ředitelem HdK Egonem Kulhánkem komunikovat v roce 2005 a pro titulní roli vášnivé Carmen, jejíž přiběh se ale od operního Bizetova zpracování výrazně odlišuje, si původně vybral Terezu Duchkovou. Teprve poté, co tehdy populární karlínská diva opustila jeviště i Čechy, oslovil Lucii Bílou, jejíž Divadlo TaFantastika se nakonec stalo spoluproducentem Carmen. Od premiéry přitom HdK uvedlo na 290 úspěšných repríz.

S F.A. Brabcem nedávno Bílá natočila ve 3D už pohádku V peřině. Producentkou filmu, jehož natáčení právě proběhlo, je Dana Voláková, která mimo jiné k projektu uvádí:
“Velkou devizou filmu Carmen bude muzikálová hudba Franka Wildhorna. Veškeré pěvecké a instrumentální výkony budou zaznamenány živě, bez užití obvyklého playbacku. Už tato skutečnost bude v moderní české kinematografii výjimečným počinem.”

V hlavních rolích filmové verze muzikálu Carmen by se měli objevit tito zpěváci:

Carmen: Lucie Bílá
Katarina: Dasha
José: Peter Strenáčik
Garcia: Václav Noid Bárta
Teta Inéz: Pavla Břínková
Zuniga: Lukáš Kumpricht
Starosta Mendoza: Jiří Korn

Foto: Josef Hrubý a archiv HdK