Kdo zatím neviděl scénické oratorium hudebního skladatele Richarda Pachmana Mistr Jan Hus, bude mít další příležitosti v červnu a červenci tohoto roku. Letošní obnovená premiéra se odehraje už zítra od 19 hodin v chrámu sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze. V pásmu z oratoria vystoupí k 595. výročí upálení tohoto významného středověkého kazatele Richard Pachman, Martina Kociánová, Dita Vích – Hořínková a Komorní sbor Mistra Jakoubka ze Stříbra. Komornější reprízy pak čekají diváky ještě na témže místě 12., 19. a 26. července a 3. července v Kostelci nad Černými lesy či 6. července, v den státního svátku, v Husově kazatelně u Žemličkovy Lhoty nedaleko Sedlčan. Světovou premiéru přitom mělo toto dílo před pěti lety v hlavních rolích s Mariánem Vojtkem, Ilonou Csákovou, Ditou Hořínkovou, Zdeňkem Plechem a Tomášem Petříkem.

Příznivce tohoto díla, které bylo příznivě hodnoceno i odbornou kritikou, jistě potěší, že právě nově vychází dvou CD/DVD s muzikálovým oratoriem Mistr Jan Hus. DVD obsahuje záznam z původní premiéry scénického díla v létě 2005 s Mariánem Vojtkem, Ditou Vích – Hořínkovou, Ilonou Csákovou, Tomášem Petříkem a Zdeňkem Plechem v hlavních rolích. Tento záznam byl v roce 2006 oceněn na mezinárodním festivalu Zlatá Praha cenou nadace Vize 97 manželů Dagmar a Václava Havlových. Zajímavostí je, že krom již uvedených sólistů na původní nahrávce značný pěvecký prostor dostal i muzikálový herec Laco Hudec, jeden z finalistů nedávno vysílané Cesty ke slávě. Součástí nového dvojalba je i CD s doposud nevydanými skladbami z oratoria, s několika středověkými písněmi a s áriemi titulní postavy v podání Richarda Pachmana. Dvojalbum bude prezentováno 29.6.2010 na slavnostním otevření výstavy o Mistru Janu Husovi v Prašné bráně a v tento den je Církví čs. husitskou, jejíž Pražská diecéze je partnerem projektu, pořádána výše zmíněná premiéra komorního pásma z oratoria Mistr Jan Hus v podání R. Pachmana, Dity Vích – Hořínkové, Martiny Kociánové a Komorního sboru Mistra Jakoubka ze Stříbra. Na CD/DVD tedy bude mít posluchač ideální příležitost porovnat interpretaci titulní role v podání Mariána Vojtka (DVD) a Richarda Pachmana (CD).

V původní verzi muzikálového oratoria zní i dvě duchovní skladby ze čtrnáctého století, ke kterým upravoval texty sám Hus, řada skladeb sborových, duchovních, ale i rockové balady. „Snažil jsem se, aby hudební vyjádření, stejně jako texty písní, v sobě spojovaly duch Husovy doby, odkaz jeho díla, ale zároveň aby byly svým zpracováním blízké publiku 21. století,“ říká autor projektu Richard Pachman.