Pod slůvkem ŠANSON, v originále chanson, si většina z nás představí píseň – povětšinou pomalou, tklivou, s hloubavým textem. Jako píseň s jednoduchou melodií i rytmem také chanson ve středověké Francii vznikl. V 19. století se však ve francouzských kabaretech proměnil v divadelní žánr – vznikla jeho moderní forma, která nalezla své uplatnění zejména v divadelně zábavním průmyslu. Posun nastal i u textů, které se od jednoduchých popěvků vyvinuly v poeticky hodnotná básnická díla. Textaři šansonů nezřídka byli a jsou předními básníky. Mezi nejznámější interprety francouzského šansonu patří např. Edith Piaf, Lucienne Boyer, Charles Trenet, Yves Montand, Charles Aznavour, Jacques Brel nebo Gilbert Bécaud. V Čechách lze rozvoj šansonu datovat od 30. let 20. století, dnes je jeho nejtypičtější představitelkou Hana Hegerová.

Tato fakta samozřejmě dobře zná i Jiří Vondrák, který v Brně založil Divadlo šansonu a letos dokonce pořádá od 9. do 11. června nultý ročník mezinárodního festivalu šansonu H.Haase. Festival byl pojmenován podle brněnského rodáka H. Haase, který ztělesňuje spojení divadla, filmu a hudby. Právě takové bude v budoucnu programové zaměření festivalu věnovaného tomu nejlepšímu ze světa divadelní, filmové a autorské písně. Letošní nultý ročník představí výrazné bardy, písničkáře a šansoniéry ze Slovenska, Francie a Ruska. Zatímco nultý ročník je věnován 70. narozeninám Milana Lasici, příští rok by měl festival patřit osmdesátinám Jiřího Suchého.

První den, středa 9.6. 2010, nabídne trojkoncert reprezentantů slovenské autorské písně a šansonu: Jany Kirschner, Mariána Geišberga a Milana Lasici. J. Kirschner vystoupí netradičně s elektroakustickou kapelou, M. Lasica zazpívá v Brně poprvé jako šansoniér za doprovodu klavíristky a M. Geišberg bude mít brněnskou premiéru. Koncert uvede brněnská herečka a šansoniérka Jana Musilová.

Druhý den, čtvrtek 10.6., se zaměřuje na francouzský šanson, jenž představí pařížský šansoniér Gérard Pitiot, který bude hrát v Brně rovněž poprvé. Je velkým znalcem české kultury, zvláště literatury, dokonce zná zpaměti některé české básně Seiferta. Koncert uvede česko-francouzská herečka (a v poslední době také šansoniérka) Chantal Poullain, která chystá překvapení v podobě nové písně.

Třetí den festivalu, v pátek 11.6.2010, pak vystoupí pět současných představitelů ruské autorské písně: Nikolaj Jakimov, Jevgenija Logvinova, Alexej Kudrjavcev, Vladimir Mašanov, Alexandr Solomonov. Generačně i programově pestré obsazení zajistí průřez žánrem ruské písně od klasiky (textů Bulata Okudžavy, Vladimira Vysockého, Vizbora ad.) přes zhudebněnou poezii ruských básníků 19. i 20. století až po vlastní tvorbu. Koncert uvede brněnský režisér, písničkář , spisovatel a umělecký ředitel Divadla šansonu Jiří Vondrák, jenž organizoval jediné dva koncerty Bulata Okudžavy v České republice (v roce 1995 v Brně a v Praze). Všechny produkce začínají v Divadle šansonu od 19 hodin.

Foto: Archiv redakce
1) Chantal Poullain
2) Jana Kirschner
3) Gérard Pitiot