Liberecké Divadlo F.X.Šaldy se nebojí experimentovat – poté, co v minulosti sklízelo značné úspěchy s muzikálovou hořkou komedií DONAHA o pánské neprofesionální striptýzové skupině, chystá na 26.červen premiéru vynikajícího amerického muzikálu Marka Hollmana a Grega Kotise Urinetown, který uvede činoherní soubor pod pikantním názvem MOČOHRAD.
Dílo mělo premiéru na Broadwayi v Henri Miller’s Theatre v roce 2001 a zaznamenalo 965 repríz. Rok poté byl Urinetown The Musical nominován na šest prestižních cen Tony Awards, z nichž tři skutečně získal – za hudbu, libreto a režii.

Muzikál o městě, kde se nesmělo čůrat zadarmo, je tak trochu horrorovou a zároveň neskutečně vtipnou pohádkou se špatným koncem o městě, kde pro nedostatek vody zakázali soukromé záchodky. Trpící chudina, zdeptaná plnými močovými měchýři, nutností několikrát denně sehnat peníze na vykonání přirozené potřeby a neustálým strachem z postihů za porušení močových zákonů, se vzbouří – otázka je, zda si bude umět vládnout lépe, než to dokázali její předchůdci. Netradiční, sarkastický muzikál se skvělou hudbou bude mít v libereckém divadle evropskou premiéru. Nesentimentální podívaná, humor, parodické prvky a nedej bože i trocha té satiry – to jsou ingredience, které spolu s netuctovou muzikou mohou z chystané inscenace udělat neočekávaně muzikálovou událost roku.

Nad netradiční muzikálovou látkou se navíc sejde mladý inscenátorský tým pod vedením režisérky Lucie Málkové a dramaturga Jana Tošovského, kteří se postarali i o český překlad. V představení si zazpívá a zahraje celý tým liberecké činohry posílený několika hosty. Snad v Močohradu uvidíme stejně kvalitní výkony, jako v předcházejích muzikálech Donaha! a Pokrevní bratři.

Inscenátorský tým:
Překlad: Lucie Málková, Jan Tošovský
Režie: Lucie Málková
Scéna: Nikola Tempír
Kostýmy: Iva Němcová
Choreografie: Rostislav Novák
Hudební nastudování: Dalibor Tuž
Pěvecké nastudování: Martin Veselý
Dramaturgie: Jan Tošovský

Foto: Produkce muzikálu Urinetown a Jennifer Maufrais