URINETOWN V LATERNĚ MAGICE
Pražskému publiku se jediným představením ve středu 18. listopadu na jevišti Laterny Magiky představí moderní americký muzikál Urinetown s podtitulem „Muzikál o městě, kde se nesmělo čůrat zadarmo.“ V červnu letošního roku mělo poněkud pikantní dílo českou premiéru v libereckém Divadle F.X. Šaldy. Severočeská scéna tentokrát vsadila na mladý inscenační tým – režisérku Lucii Málkovou, choreografy Rostislava Nováka a Janu Burkiewiczovou či dramaturga Jana Tošovského, výpravu pak obstarali Nikola Tempír a Iva Němcová. Herce doprovází živá kapela, kterou sestavil a diriguje Dalibor Tuž. V hlavních rolích se publiku představí hvězdy liberecké scény – Jiří Panzner, Karolína Baranová, Michaela Lohniská, Martin Polách, Štěpánka Prýmková, Martin Stránský a další.
Urinetown Marka Hollmanna a Grega Kotise je muzikál s nejraketovějším startem v historii Broadwaye – v roce 1998 měl premiéru na newyorském Fringe Festivalu, v roce 2001 obdržel devět nominací na Tony Award a tři z nich nakonec proměnil. Kromě originálního až recesistického příběhu se diváci mohou těšit zejména na velmi působivou hudbu. Mark Hollmann dlouhá léta působil jako varhaník v baptistické církvi a tato zkušenost je v jeho hudbě slyšet – řada písní zní jako mohutné gospelové chorály pro čtyři a více hlasů. V liberecké inscenaci hraje celý soubor činohry, posílený tanečníky z baletního souboru a ze souboru Laterny Magiky. Nejen díky námětu, ale také po stránce dramaturgické, režijní, hudební a produkční je Urinetown dost možná muzikálem, jaký v Čechách ještě nikdo neviděl.

NARÁZ VE ZLÍNĚ
Unikátní přehlídku svého repertoáru ode dneška připravilo pro diváky, kritiky, publicisty i divadelní nadšence Městské divadlo ve Zlíně. Přehlídka je určena všem, kteří chtějí prožít tři dny nabité divadlem a zhlédnout tak podstatnou část z repertoárové nabídky zlínského kulturního stánku během krátké doby. Program už 11. ročníku minifestivalu NARÁZ je sestaven z vybraných titulů uplynulé divadelní sezony a doplní ho i několik titulů sezony nové. Letos zahrnuje celkem osm inscenací ve Velkém sále, Studiu Z a Divadélku v klubu. Pro herce je maratónem, který zkouší jejich psychickou a fyzickou kondici, pro divadlo rekapitulací a bilancí roční práce. Festival bude slavnostně zahájen v úterý 10. listopadu v 19 hodin vyhlášením výsledků divácké ankety Aplaus 2009 v kategoriích nejlepší inscenace sezony, nejlepší ženský herecký výkon a nejlepší mužský herecký výkon.
Udělena bude také Cena ředitele divadla. Tu obdrží z rukou ředitele Městského divadla Zlín Antonína Sobka letos předsedkyně Klubu přátel divadla Helena Pšenčíková.
A na jaké tituly se mohou diváci tentokrát těšit? Krom činoher Rok na vsi, Švejk, Andělé všedního dne, Když už člověk jednou je… a Cyrano z Bergeracu čekají na milovníky hudebního divadla hned tři tituly – oblíbený retro muzikál Eva tropí hlouposti, působivá hra se šansony Madam Piaf a dětská hudební pohádka Jak šlo vejce na vandr.

PRÍBEH ULICE SE VRACÍ DO HYBERNIE
Nejúspěšnější slovenský muzikál Príbeh ulice zaznamenává velký úspěch nejen na Slovensku, ale také v Praze, kde s velkým úspěchem hostoval už v červnu. Další uvedení proto následovalo v září a nyní se moderní verze Romea a Julie vrací na jeviště Hybernie už potřetí.
Velkým překvapením je účast několika českých herců, kteří se do projektu postupně zapojují. Nejprve to byla zpěvačka Markéta Procházková (Mia), kterou už známe z muzikálů Miss Saigon, Adéla ještě nevečeřela, Bílý dalmatin, Mona Lisa a Touha. Teď přislíbily účast i další herecké hvězdy – Karel Roden, jenž dosud veškeré muzikálové nabídky odmítal a kontroverzní zpěvák David Kraus, který se v minulosti proslavil zejména písní o Zuzaně Norisové. Ten už má za sebou muzikálovou zkušenost z Divadla TaFantastika, kde vytvořil titulní roli v Obrazu Doriana Graye. V Príbehu ulice si zahraje mafiána Viktora.
Pokud chcete ojedinělý hip hopový muzikál ještě vidět, máte šanci v Divadle Hybernia do pátku 13. listopadu vždy od 18 hodin.

Foto: DFXŠ Liberec (Urinetown), Městské divadlo Zlín (Eva tropí hlouposti) a Martina Věrčáková (David Kraus)

Vstupenky na zmiňované představení můžete zakoupit zde.Ticketportal