Přestože Slovácké divadlo z Uherského Hradiště stále slaví obrovský úspěch s muzikálem Adéla ještě nevečeřela, chystá už pro své diváky další hudební titul – tentokrát muzikálovou adaptaci nesmrtelné Carmen.

Prvně jmenovaný muzikál se v Uherském Hradišti hraje od září loňského roku a 3.dubna oslavil před vyprodaným sálem už třicátou reprízu. Herec a tiskový mluvčí divadla Josef Kubáník /v Adéle hraje komorníka von Kratzmara/ nám k této inscenaci sdělil:
„Popularita Adély už překročila hranice našeho regionu. Muzikál se zařadil rychle mezi naše nejúspěšnější inscenace a podle diváckého zájmu to vypadá, že bychom jej klidně mohli hrát denně. Protože jsme ale repertoárovým divadlem, tak to není možné. V obchodním oddělení se nám hromadí desítky objednávek, takže se bohužel může stát, že někteří diváci mohou na Adélu čekat až rok. Prosíme je o trpělivost a slibujeme, že se na každého dostane, jen to bude trvat tentokrát trochu déle.“
Dílu z autorské dílny Ondřeje Brouska a Radka Balaše se tedy daří nejen v pražské Broadwayi, ale i na Slovácku. Představitel hlavní role Tomáš Šulaj byl za ztvárnění Nicka Cartera nominovaný na Cenu Thálie, inscenace získala cenu popularity, probojovala se mezi sedm nejlepších komedií u nás a uspěla i na pardubickém Grand festivalu smíchu, takže v jednání je účast na dalších festivalech. Mezi dvanácti tisíci diváky, kteří už muzikálové komedii tleskali, byly i herečky Naďa Konvalinková a Květa Fialová, jež si zahrály v slavné filmové předloze Oldřicha Lipského. Slovácké divadlo vydalo i výběr písní z muzikálu na CD, jehož recenzi pro vás právě připravujeme.

Ze zcela jiného soudku bude muzikál Carmen, jehož přípravy v Uherském Hradišti právě vrcholí – premiéra bude již tuto sobotu v 19 hodin. Po sérii hudebních komedií se soubor pustil do vážného tématu. Slavný příběh by měl naplňovat hlediště opět po dlouhé měsíce.
„Carmen bude po několika letech vážným muzikálem, který nebude šetřit emocemi a u kterého jistě dojde i na slzy dojetí. Herci tak chtějí dokázat, že zvládnou všechny muzikálové polohy a obstojí i v tak nelehké inscenaci, jakou Carmen bezesporu bude,“ vysvětluje opět Josef Kubáník. Náročnost projektu dokazuje i pohled do studia, kde vznikala nahrávka k představení. Diváky čeká celkem sedmnáct hudebních čísel. Vášnivé skladby budou střídat tklivé melodie v podání téměř celého souboru divadla.

Autorem hudby je Ondřej Brousek, který složil i zmíněnou Adélu a momentálně patří k nejžádanějším muzikálovým tvůrcům. Se Slováckým divadlem spolupracuje pravidelně. Písně otextoval Pavel Cmíral, jehož jméno je skloňováno v souvislosti s našimi nejlepšími zpěváky pop music. Jeho texty do svého repertoáru zařadil nejen Karel Gott, ale i neméně náročná první dáma šansonu Hana Hegerová. Čtveřice spoluautorů dílo napsala před šesti lety pro pražskou Fidlovačku, která ho uváděla s Yvettou Blanarovičovou v titulní roli.

V Uherské Hradišti se Carmen ujala mladá režisérka Hana Mikolášková. Ta svěřila hlavní role mladým ambiciózním hercům – v ohnivou Carmen se promění Pavlína Vašková a v žárlivého Josého Jan Horák, který si v Adéle zahrál několik menších úloh. Vedle zmiňované dvojice se v novém muzikálu představí téměř celý soubor Slováckého divadla, autorem choreografií je talentovaný David Strnad, kostýmy navrhla Zuzana Přidalová a scénu Eva Jiřikovská.

Ondřej Brousek, Pavel Cmíral, Klára Špičková, Juraj Deák – CARMEN, premiéra na scéně Slováckého divadla Uherské Hradiště v sobotu 18.dubna od 19 hodin.

Foto: Jan Karásek – Carmen /Anna Slezáková – Miková a Pavlína Vašková s Tomášem Šulajem/