West Side Story, Graz, foto Werner Kmetitsch

Německé a italské písně bude zpívat v Domě hudby v Plzni 30.10. od 19.30 mladý rakouský tenorista Franz Gürtelschmied, držitel prestižní divadelní ceny Musiktheaterpreis 2017. Koncert s názvem Perly klasické písně přináší oblíbený a posluchačsky atraktivní repertoár. Zazní na něm to nejlepší z klasické písňové literatury včetně posluchači oblíbených neapolských písňových šlágrů. Franz Gürtelschmied přednese na koncertě rovněž známá díla F. Schuberta, R. Schumanna, G. Rossiniho, F. P. Tostiho, ale také písně autorů, kteří jsou u nás známi především jako skladatelé operní – Giuseppe Verdiho a Giacoma Pucciniho. Publikum se tak může přesvědčit, že tito autoři nejsou jen tvůrci velkých operních dramat, ale i mistrovských komorních vokálních děl.

Franz Gürtelschmied je držitelem ceny za svůj výkon na ´prknech, jež znamenají svět´, ale rozsáhlá je i jeho činnost koncertní. Na koncertních pódiích vystupuje nejen v Evropě, ale i v USA, Rusku a Izraeli. V České republice vystupuje poprvé a do Plzně přijíždí přímo ze svého koncertu ve slovinské Lublani. Jeho repertoár je nesmírně široký, v minulé divadelní sezóně exceloval mimo jiné i v roli Tonyho v Bersteinově muzikálu West Side Story v operním divadle v rakouském Grazu. A má, překvapivě, české kořeny.

Zpíváte opery, operety, kantáty a písně. Co pro vás písně znamenají v kontextu celého vašeho repertoáru?

Umělecká forma písně je obzvláště intimní, přímý a intenzivní výklad textu, jenž je jejím základem a který je přenášen k posluchači hudbou. Pěvec má velký úkol zprostředkovat nálady a emoce bez pomoci scény, kostýmu, světel, orchestru atd. Tím je dána možnost bezprostředního kontaktu s publikem. V ideálním případě může dojít mezi hledištěm a pódiem k zvláštnímu vzájemnému působení.

Písně Franze Schuberta a Roberta Schumanna, které v Plzni zpíváte, patří k nejlepším v celé písňové literatuře. Ale také písně Verdiho a Pucciniho jsou skvělé, v Čechách uváděné jen zřídka. Je mezi těmito komponisty jeden, jehož tvorbu máte obzvláště rád? Nebo k jehož dílu máte užší vztah?

Můj oblíbený skladatel je vždy ten, kterého právě studuji a zpívám. Genialitu velkých osobností hudebních dějin nelze měřit nebo srovnávat. Jsem šťasten, že se smím ve svém povolání denně zabývat tak velkolepou hudbou.

Ocenění jste získal za operetní roli, velký úspěch jste slavil jako Tony v Bersteinově West Side Story v rakouském Grazu. Jaký je váš vztah k těmto žánrům?

Je to báječný doplněk k opernímu oboru a klasickému písňovému a oratornímu zpěvu. Velké role jako „Cikánský baron“ nebo Tony v Bernsteinově „West Side Story“ mě dokážou enormně naplnit, protože v nich obsažené temperamentní charaktery mohu scénicky i hudebně prožít a ke svému vlastnímu obrazu rozvinout. Hudba těchto děl je tak silná a dramaturgie tak intenzívní, že se tato provedení stávají nezapomenutelnými jevištními zážitky.

Jako host vašeho písňového recitálu v Plzni vystoupí sopranistka opery DJKT Ivana Veberová s cyklem písní Antonína Dvořáka V národním tónu. Jaký je váš vztah k české hudbě?

Můj dědeček se narodil 1910 ve Znojmě. Mé rodině je proto všechno české velmi blízké, ať je to řeč, krajina, kultura či přirozeně hudba. Mám velkou úctu před významnou českou hudební tradicí, jež dala světu tak vynikající umělce. Cítím se být s melancholií, hloubkou, ale také tanečností české hudby velmi spojen. A proto mám velkou radost, že Ivana Veberová přijala pozvání a na mém recitálu v Domě hudby vystoupí. Veberová přijala pozvání a na mém recitálu v Domě hudby vystoupí. Sám se na písně Antonína Dvořáka v jejím provedení těším. Věřím, že celý koncert složený z německého, českého a italského písňového repertoáru bude pro posluchače krásným hudebním zážitkem.

Foto: Archiv F. Gürtelschmieda