Foto : Archiv Jana Veberové

Ve čtvrtek 13. června se v Lochotínském pavilonku v Plzni uskuteční koncert vynikající české sopranistky Jany Veberové (dříve Štěrbové), která za klavírního doprovodu Štěpána Slavíka představí publiku v téměř dvouhodinovém pořadu ty nejkrásnější a nejznámější melodie operetních velikánů Johanna Strausse, Franze Lehára, Rudolfa Frimla či Emmericha Kalmána.

Opereta je prý už dávno mrtvá, a přesto diváky neustále žádaná. V českých divadlech je nabídka operetních titulů povětšinou tristní, přestože kasu dokáže populární lehkonohá múza plnit stejně spolehlivě, jako před osmdesáti lety, kdy jí z jeviště pomalu začal vytlačovat muzikál. I proto jsou operetní koncerty velmi oblíbené.

Jana Veberová je talentovaná sopranistka, jež svojí pěveckou technikou italského Bel canta kráčí ve šlépějích svého vzoru Emy Destinnové.  Zdrojem jejího umění je kromě atraktivního zevnějšku a hereckého nadání i kvalitní hlas sametové barvy a procítěný projev. Své koncerty si s vtipem a nevšedním šarmem sobě vlastním i sama moderuje. V současné době koncertuje po celé České republice, nejvíce se však věnuje koncertní činnosti v SRN. Poslední dobou se též věnuje i výuce zpěvu.

Vydala také několik zajímavých CD, z nichž poslední hudební nosič nese název „Šansony“. Na tomto albu, jež vzniklo v loňském roce, je 19, převážně francouzských šansonů. Jelikož Jana francouzštinu studovala, je většina skladeb nazpívaná v originálu. Je to také první CD, na kterém spolupracuje se svým manželem – klarinetistou Jaroslavem Veberem.

Foto : Archiv Jana Veberové