Světové agentury přinesly dnes smutnou zprávu: V požehnaném věku třiadevadesáti let zemřel na zápal plic ve svém domě na Manhattanu 5. května libretista Arthur Laurents (1917 – 2011), spoluautor Bernsteinova slavného muzikálu West Side Story.

Kromě slavné “Westky” se Laurents proslavil ještě scénářem k filmu Takoví jsme byli z roku 1973 s Barbrou Streisand a Robertem Redfordem v hlavních rolích a námětem k muzikálu Gypsy, jehož autory jsou hudební skladatel Jule Styne a libretista Stephen Sondheim. Obě zmíněná jevištní díla lze vidět i v českých divadlech – West Side Story má už řadu let na repertoáru Městské divadlo v Brně a muzikál Gypsy uvedl v letošní sezoně v premiéře muzikálový soubor DJKT v Plzni. Krom těchto nejslavnějších titulů se Arthur Laurents podílel také na vzniku dalších titulů, jako je I Can Get It for You Wholesale, La Cage aux Folles nebo Nick & Nora. Ještě v roce 2009 výrazně revidoval West Side Story pro newyorské divadlo Palace. V tomto odvážném pojetí se z Tryskáčů stávají fanatici a bezcitní vrazi. Úpravy doznal slavný Bernsteinův prolog, řada dialogů a několik písní.

Obecně je muzikál West Side Story od své premiéry v září 1957 na newyorské Broadwayi až do současnosti považován za jeden z vrcholů ve svém žánru, který podle některých hudebních znalců nebyl dodnes překonán. Příběh, inspirovaný Shakespearovým Romeem a Julií a přenesený do Ameriky konce 50. let dvacátého století, se úspěšně hraje na jevištích celého světa a v roce 1961 se dočkal také filmového zpracování. Řada písní, zejména Maria, Tonight, America a Somewhere, dosáhla až kultovního a nesmrtelného úspěchu.

Foto: Archiv autora a Jef Kratochvil (snímek z inscenace WSS Městského divadla Brno)