Herečka, zpěvačka a choreografka Zuzana Krištofová-Kolářová si odnesla Cenu Thálie za mimořádný ženský jevištní výkon roku 2008 v kategorii muzikálu, operety a jiného hudebně dramatického žánru. Cenu získala za skvělý výkon v úloze Velmy Kellyové v Chicagu, který s muzikálovým souborem Divadla J.K.Tyla v Plzni nastudoval jeho šéf Roman Meluzín, dirigenti Martin Kumžák s Pavlem Kantoříkem a choreograf Pavel Strouhal. Za sebou nechala i médii favorizovanou Lucii Bílou, jenž byla nominována za titulní roli ve světové premiéře muzikálu Franka Wildhorna Carmen na jevišti Hudebního divadla Karlín.

Nová nositelka prestižního ocenění si Thálii zaslouží nejen za strhující výkon v plzeňské inscenaci Chicaga, ale i v kontextu k dlouhodobě výborným výkonům v ostatních muzikálech – v Praze a Brně hrála například v titulech Jesus Christ Superstar, Hair, Rusalka, Hamlet, Do naha!, My Fair Lady, Zpívání v dešti, Divotvorný hrnec, Jack Rozparovač… Nyní exceluje v Divadle Kalich jako Karin Lippertová v Landově Touze. Nejčastěji je ale v poslední době vidět právě v plzeňském divadle. Nastudovala tu už významné role v Rose Marii, Ferdinandovi, Pytlákově schovance, Carouselu, zmíněném Chicagu a nejnověji v Kálmánově operetě Vévodkyně z Chicaga. Zároveň se s plzeňským souborem, opět pod vedením režiséra Meluzína, připravuje na květnovou premiéru hudební komedie Hledá se muž, Zn.: “Bohatý”! V této inscenaci se sejde s dalším držitelem Thálie, Zbigniewem Kalinou.

V mužské kategorii v žánrové oblasti muzikálu uspěl nakonec Vlastimil Zavřel, jenž byl nominován za roli komisaře Ledviny v muzikálu Adéla ještě nevečeřela, který uvedlo v nastudování jeho spoluautora Radka Balaše pražské Divadlo Broadway. Kolegium Cen Thálie jej upřednostnilo před Jiřím Langmajerem, který byl navržen za úlohu Ruperta von Kratzmara v témže díle. Zavřel své první angažmá získal shodou okolností kdysi také v Divadle J.K.Tyla v Plzni. Hostoval zároveň v Divadle E.F.Buriana a v Hudebním divadle Karlín, s nímž spolupracuje dodnes. Pak 17let působil v tehdejším Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého. Diváci jej znají také z mnoha filmových a televizních rolí, účinkoval např. v Dívce na koštěti a naposled v oblíbeném seriálu Rodinná pouta. K hudebně dramatickému žánru znovu přičichl už rolí Escamilia v inscenaci Oty Ševčíka Carmen v Divadle v Řeznické.

Další nositelé Cen Thálie za rok 2008:

Činohra – muži: Norbert Lichý
Činohra – ženy: Petra Hřebíčková
Činohra – celoživotní mistrovství: Marie Tomášová

Opera – muži: Wei Long Tao
Opera – ženy: Dana Burešová
Opera – celoživotní mistrovství: Alena Míková

Balet – muži: Vladimír Gončarov
Balet – ženy: Nataša Novotná
Balet – celoživotní mistrovství: Růžena Mazalová

Umělec do 33 let: Zbigniew Kalina
Zvláštní cena kolegia: Josef Topol

Foto: Pavel Křivánek /Zuzana Kolářová spolu s Michaelou Badinkovou/ a archivní snímek Vlastimila Zavřela