Už pošestnácté budou letos 28.března na scéně Národního divadla v Praze uděleny ceny Herecké asociace za mimořádné jevištní výkony v inscenacích, které vznikly v České republice od 1.prosince předminulého roku do 30.listopadu roku loňského, známé pod názvem THÁLIE. O laureátech tradičního ocenění, pojmenovaného podle jedné z bohyň umění, Múze komedie, rozhoduje Kolegium pro udílení CEN THÁLIE na základě vlastních diváckých zážitků z představení interpretů, kteří se dostali do užšího výběru. Vedle výročních cen ve čtyřech oborech – činohry, opery, muzikálu /či jiného hudebně dramatického žánru/ a baletu, pantomimě a jiného tanečně dramatického žánru se udělují ceny za celoživotní mistrovství v oboru činoherním, operním, baletním a cena mladému činoherci (do 33 let) za mimořádný jevištní výkon. O laureátech těchto cen rozhoduje prezídium Herecké asociace.

Jelikož nás samozřejmě zajímá ponejvíce kategorie MUZIKÁLU A OPERETY, zde zveřejňujeme nejužší i širší nominace umělců v tomto oboru:

MUZIKÁL ŽENY
Lucie Bílá
Hudební divadlo Karlín Praha
Carmen
role – Carmen
Lucie Bílá, pro kterou autoři muzikálu de facto titulní roli napsali, opírá svůj výkon o suverénní, vysoce profesionální pěvecký projev. Zároveň se úspěšně vyrovnává i s úkoly hereckými a pohybovými. Celkový umělecký dojem je tak plně přesvědčivý a karlínské publikum jej výrazně oceňuje.

Zuzana Kolářová
Divadlo J. K. Tyla Plzeň
Chicago
role – Velma Kellyová
Zuzana Kolářová ztvárnila na českých jevištích již celou řadu muzikálových rolí a stabilně odvádí kvalitní výkony. Role Velmy Kellyové patří k těm, v nichž opět mohla přenést na jeviště všechny své přednosti: přesvědčivé herectví, výrazné zpívání i výborné taneční vybavení. Je oporou velmi dobré plzeňské inscenace.

Širší nominace:
Michaela Badinková – role Roxie Hartová, inscenace Chicago (Divadlo J. K. Tyla Plzeň)
Radka Coufalová – role Denisy de Flavigny, inscenace Mam´zelle Nitouche (Městské divadlo Brno)
Dasha – role Ofélie, inscenace Hamlet (Divadlo Kalich), s přihlédnutím k výkonu v inscenaci Carmen (Hudební divadlo Karlín Praha)
Zuzana Norisová – role Květuška, inscenace Adéla ještě nevečeřela (Divadlo Broadway Praha)

MUZIKÁL MUŽI
Jiří Langmajer
Divadlo Broadway Praha
Adéla ještě nevečeřela
role – Rupert von Kratzmar
Jiří Langmajer dostal v muzikálu Adéla ještě nevečeřela možnost využít všech svých hereckých schopností. V rámci režijního pojetí celé komedie zvládl svoji roli pěvecky i pohybově na vysoké profesionální úrovni. V této náročné komediální roli nadchl diváky a je bezesporu vůdčí postavou celého představení.

Vlastimil Zavřel
Divadlo Broadway Praha
Adéla ještě nevečeřela
role – komisař Ledvina
Vlastimil Zavřel předvádí v roli komisaře Ledviny mimořádný herecký výkon, který plně odpovídá zvolené míře parodistické nadsázky. Je výborným partnerem představiteli hlavní role a zvládá bravurně vše, co jeho postava vyžaduje.

Širší nominace:
Pavel Klečka – role Kníže Moritz Dragomir Populescu, inscenace Hraběnka Marica (Divadlo F. X. Šaldy Liberec)
Tomáš Šulaj – role Nick Carter, inscenace Adéla ještě nevečeřela (Slovácké divadlo Uherské Hradiště)
Dušan Vitázek – role Jánošík, inscenace Jánošík aneb Na skle malované (Městské divadlo Brno)
Petr Vondráček – role Nick Carter, inscenace Adéla ještě nevečeřela (Divadlo Broadway Praha)

Lucie Bílá:
Narodila se pod vlastním jménem Hana Zaňáková v Otvovicích 7.dubna 1966. Je pravděpodobně nejúspěšnější českou zpěvačkou současnosti a nositelkou snad všech diváckých i odborných cen, např. mnohonásobnou Českou i absolutní slavicí, cen Gramy a Anděl, televizních ocenění a řady dalších. Její hvězdnou kariéru odstartovala mimo jiné i role Eponiny v muzikálu Les Misérables-Bídníci v roce 1992. Dále hrála a zpívala např. v Draculovi, Krysařovi, Johance z Arku, Elixíru života, Láska je láska, Němcové nebo zmíněné Carmen. V současné době kromě koncertní a vydavatelské činnosti účinkuje v muzikálovém repertoáru Divadla TaFantastika, které spoluvlastní a v Hudebním divadle Karlín v titulní roli Carmen, za níž je nominována na Cenu Thálie 2008.

Zuzana Krištofová – Kolářová:
Absolvovala JAMU, obor muzikálové herectví. Je manželkou rockera Petra Koláře. Jako moderní gymnastka reprezentovala ČR v řadě mezinárodních soutěží, od 15 let se věnovala modernímu a společenskému tanci. Je držitelkou mezinárodní třídy v latinsko-amerických tancích. Studovala choreografii na pražské HAMU. Po absolutoriu na JAMU byla 2 roky v angažmá jako sólistka opery v Moravském divadle v Olomouci. Účinkovala v hlavních úlohách v mnoha divadelních představení a muzikálových projektech na předních scénách v Praze a v Brně : Jesus Christ Superstar, Hair, Rusalka, Hamlet, Do naha!, My Fair Lady, Zpívání v dešti, Divotvorný hrnec, Jack Rozparovač… Je autorkou choreografií k muzikálu Hamlet nebo ACT Praha – The best of Faust. V Plzni nastudovala řadu rolí – např. v retro operetách Pytlákova schovanka, Ferdinand či v muzikálu Carousel. Nominována je za roli Velmy Kellyové v plzeňské inscenaci muzikálu Chicago. V současné době rovněž hraje jednu z hlavních postav v muzikálu Touha v Divadle Kalich a připravuje se opět v Plzni na premiéru klasické operety Vévodkyně z Chicaga.

Jiří Langmajer:
Narodil se 3.června 1966 v muzikantské rodině v Plzni. Vystudoval hudebně dramatický obor na pražské konzervatoři a hned na začátku kariéry získal obsazení v seriálu Třetí patro a ve filmech Proč? a Copak je to za vojáka? Hrál nebo hraje v mnoha pražských divadlech, ať už je to Divadlo na Vinohradech, Divadlo pod Palmovkou, Hudební divadlo Karlín, Viola nebo i Národní divadlo. V posledních letech vystupuje i v některých muzikálech. Velkou roli získal například v Divadle Kalich v muzikálu Jack Rozparovač nebo v nově premiérovaném nastudování Draculy, kde zpívá trojroli Šaška, Sluhy a Profesora. Nominován je za úlohu Ruperta von Kratzmara v oblíbeném muzikálu Adéla ještě nevečeřela na scéně Divadla Broadway.

Vlastimil Zavřel:
Narodil se 4.srpna 1954 v rodině operetního herce a baletky. Zamířil na pražskou Státní konzervatoř, po jejímž absolvování získal angažmá v roce 1976 v Divadle J.K.Tyla v Plzni. Hostoval zároveň v Divadle E.F.Buriana a v Hudebním divadle Karlín, s nímž spolupracuje dodnes. Pak 17let působil v tehdejším Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého. Diváci jej znají také z mnoha filmových a televizních rolí, účinkoval např. v Dívce na koštěti a naposled v oblíbeném seriálu Rodinná pouta. K hudebně dramatickému žánru znovu přičichl už rolí Escamilia v inscenaci Oty Ševčíka Carmen v Divadle v Řeznické. Nominován je za úlohu komisaře Ledviny, rovněž z muzikálu Adéla ještě nevečeřela.

Obálky se jmény oceněných jsou rozlepovány až v den udílení cen, tedy tentokrát 28.března. Zatím jedinou jistotou je, že cenu si pomyslně odnese muzikál Onřeje Brouska a Radka Balaše Adéla ještě nevečeřela a zklamán jistě nebude ani Pavel Strouhal, který je autorem choreografií jak k muzikálu Carmen, tak k plzeňskému nastudování Chicaga.

Foto: Pavel Křivánek, DJKT Plzeň, muzikál Chicago /zleva Gabriela Miková a Zuzana Krištofová-Kolářová/